Hronična i trajna upala je povezana sa povećanim rizikom od razvoja hroničnih bolesti poput dijabetesa, srčanih bolesti i gojaznosti. Inflamacija (upala) može da bude dobra ili loša za organizam, a to zavisi od toga u kojoj situaciji se razvija. Zanimljivo je da hrana koju jedete može značajno da utiče na nivo upale u organizmu.
Šta je zapaljenje?
Upala je odgovor tela na problem. To je normalna, važna reakcija koja signalizira imunološkom sistemu da nešto nije u redu, tako da može da se izbori sa infekcijom ili izleči povrede. Kada imate grip i imate groznicu, to je upala. Kada pojedete nešto loše i dobijete dijareju, to je upala. Otok nakon što uvrnete skočni zglob? To je takođe zapaljenje. Treba nam malo upale. Umrli bismo da nemamo upalu.
Hronična upala je, međutim, druga priča. Hronična upala može oštetiti zdrave ćelije, tkiva i organe. Vremenom može dovesti do bolesti poput dijabetesa, reumatoidnog artritisa i bolesti srca.
Dodati šećeri
Konzumacija viška dodatog šećera smatra se glavnim faktorom koji doprinosi upali, što zauzvrat povećava potencijal za hronične bolesti poput gojaznosti, dijabetesa i srčanih bolesti. Ono što je još strašnije je koliko je dodatak šećera postao rasprostranjen u prehrambenim proizvodima— dodati šećer se može naći na skrivenim mestima kao što su prelivi za salatu, začini..
Prerađeno meso
Većina prerađenog mesa kao što su slanina, viršle, meso za ručak sušene su solju i sintetičkim nitratima. Ovo meso je takođe često bogato zasićenim mastima. Studija iz 2022. objavljena u Journal of Nutrition povezala je redovan unos prerađenog mesa sa povećanim rizikom od upale, za šta mnogi spekulišu da je efekat i nitrata i zasićenih masti.
Visoko obrađena hrana
Potrošači žele brze i praktične opcije za hranu, a proizvođači su odgovorili nudeći više gotovih obroka i hrane koja se može uzeti i otići nego ikada. Ali ova pogodnost ima svoju cenu, pošto se hemikalije i jedinjenja koja se prirodno ne nalaze u hrani kao što su veštačke boje, arome i konzervansi često dodaju da bi ove proizvode učinili stabilnim na polici ili da bi poboljšali ukus i izgled. Bilo koji od ovih može iritirati telo, izazivajući upalu. A ako već ima neku postojeću upalu, telo može biti preosetljivo na ove strane čestice, što može povećati upalu i pogoršati probleme.
Rafinisani ugljeni hidrati
Konzumiranje testenina, belog pirinča, hleba i druge hrane bogate ugljenim hidratima koja se prvenstveno sastoji od rafinisanog brašna ili žitarica izaziva brži i često veći efekat na šećer u krvi. Studija iz 2018. objavljena u American Journal of Phisiologi direktno je povezala hranu koja ima veći uticaj na šećer u krvi sa povećanom upalom koja dovodi do većeg rizika od gojaznosti, metaboličkog sindroma, dijabetesa tipa 2 i drugih inflamatornih stanja.
Previše Omega-6 (i nedovoljno Omega-3)
Mono- i polinezasićene masti su ono što većina zna kao „zdrave“ i sastoje se od različitih proporcija masnih kiselina – dve ključne su omega-6 i omega-3 . Studija iz 2021. objavljena u Journal of Lipids sugeriše da većina Amerikanaca previše konzumira omega-6 masne kiseline, uglavnom zbog velike upotrebe biljnih ulja kao što su kukuruzno, sojino i suncokretovo u prerađenoj i praktičnoj hrani. I čini se da mnogo premalo konzumiramo omega-3 masne kiseline, koje su antiinflamatorne snage. Ukupan efekat je neravnoteža koja može doprineti sistemskoj upali niskog stepena.
Trans masti
Trans masti se stvaraju hemijskom promenom strukture nezasićenih masti kako bi se prerađenoj hrani dao duži rok trajanja. Ali studija iz 2021. objavljena u Frontiers in Immunologi sugeriše da su trans masti još štetnije za telo od zasićenih masti koje se nalaze u puteru i crvenom mesu. Ovo je uglavnom zbog inflamatorne reakcije koju stvaraju u telu koja je povezana sa hroničnim bolestima kao što su dijabetes i bolesti srca.
Više od dva koktela
Prema pregledu iz 2019. objavljenom u Molecules , čaša vina sadrži jedinjenja koja mogu da odbiju upale i oksidativni stres koji mogu pomoći u prevenciji kardiovaskularnih bolesti. Resveratrol je biljno jedinjenje u crnom vinu (i grožđu) kome se pripisuje antiinflamatorno dejstvo. Samo imajte na umu da je lako preći granicu od korisnog do štetnog. A kada pređete tu granicu, ne samo da se gube antiinflamatorne prednosti, već istraživanja pokazuju da alkohol onda pokreće dalju upalu u telu.
Veštački zaslađivači
Iako Uprava za hranu i lekove smatra da su svi veštački zaslađivači relativno bezbedni , većina onih koje vidite na stolovima u restoranima i u prehrambenim proizvodima su sintetička hemijska jedinjenja slatkog ukusa kao što su aspartam i saharin. I – posebno ako već postoji upala niskog nivoa – telo može uzeti u obzir ova strana tela ili iritanse.