Specijalni kontejner s kosmičkim kamenjem i prašinom s asteroida Bennu nije mogao biti otvoren već dva meseca od svog sletanja na Zemlju.
NASA ima izazov otvaranja kontejnera s bitnim materijalom koji će pružiti uvid u formiranje naše planete.
Materijal ostaje zaglavljen unutar skladišta robotskog mehanizma TagSam (Touch-and-Go Sample Acquisition Mechanism), a agencija nema adekvatne alate za otvaranje. U septembru su fragmenat asteroida, koji se približava Zemlji svakih šest godina, pažljivo spušteni u pustinju Utah.
Prošlo je već dva meseca od kada NASA pokušava pristupiti svemirskom materijalu, ali čini se da je misija vredna 1,6 milijardi dolara blokirana. TagSam je bio pričvršćen za glavno telo letelice OSIRIS-Rex tokom uzimanja uzorka.
Letelica je lansirana 2016. i stigla je do asteroida Bennu u decembru 2018. U akciji petominutnog spuštanja TagSama na površinu 2020. prikupljen je materijal, a u maju 2021. počeo je povratak letelice na Zemlju.
Trenutno, tim misije pokušava izvesti popravke kroz specijalizovani otvor kako bi sprečili kontaminaciju. Dva od 35 šrafova na glavi TagSama nisu se mogla ukloniti alatima koji su trenutno odobreni za rukovanje magacinom, što sprečava stručnjake da izvade uzorak.
Tim je uspeo izvući 70,3 grama kamenja i prašine izvan glave TagSama, ali većina ostaje zarobljena. Prva analiza uzorka pokazala je prisustvo ugljenika i vode, što podržava teoriju o gradivnim blokovima za razvoj života koji su došli na Zemlju putem asteroida.
NASA je privremeno zaustavila pokušaje otvaranja kontejnera u novembru i sada razvija i testira novi alat za sigurno vađenje uzorka. Očekuje se da će biti u upotrebi početkom 2024. godine.
Bennu je mali asteroid čija se veličina, radijusa od 262,5 metara, upoređuje sa nešto većim Ajfelovim tornjem ili Empire State Buildingom. Iako je mali, asteroid bi mogao pružiti ključne informacije o istoriji našeg Sunčevog sistema i početku života na Zemlji. Postoje pretpostavke da se Bennu odvojio od većeg asteroida bogatog ugljenikom pre 700 miliona do dve milijarde godina.
NASA planira izdvojiti i analizirati prikupljeni uzorak, distribuirajući ga međunarodnim naučnicima. Globalna saradnja u analizi uzoraka biće fokusirana na aminokiseline, osnovne komponente genetskog koda, lipide koji su ključni za ćelijske membrane i vrste šećera bitne za strukturu DNK.