Američka svemirska agencija NASA donela je vesti koje će zauvek promeniti naše razumevanje svemira. Materijali prikupljeni sa površine asteroida Bennu su stigli na Zemlju, a misija Osiris-Rex postala je legenda u svetu svemirskih istraživanja.
“Najopasniji kamen u Sunčevom sistemu”
Asteroid Bennu je postao poznat kao “najopasniji poznati kamen u Sunčevom sistemu” zbog male šanse da udari u Zemlju u narednih 300 godina. Ova tajanstvena stena izdaleka je privukla pažnju naučnika i sada smo korak bliže razumevanju njenih tajni.
Osiris-Rex: Heroj misije
Svemirski brod Osiris-Rex pokazao je neverovatnu hrabrost i veštinu pri sakupljanju uzoraka sa površine asteroida Bennu 2020. godine. Ali istinska drama se odigrala kada se kapsula sa uzorcima spustila u Zapadnoj pustinji savezne države Utah.
Nedugo nakon 08:52 lokalnog vremena (14:52 GMT), kada je spuštanje bilo planirano, tim Osiris-Rex-a video je svoju kapsulu na kamerama. Kapsula, veličine automobilske gume, brzinom većom od 12 km/s (27,000 milja na sat) ušla je u atmosferu iznad zapadnog dela Sjedinjenih Država.
Termoštiti i padobrani usporili su njen spust, a kapsula je sletela nježno na zabranjenom zemljištu Ministarstva odbrane. Nema sumnje, Osiris-Rex i njegovi inženjeri savršeno su izvršili ovu delikatnu operaciju.
Emocije i trijumf
Oduševljenje i emocije preplavili su tim kada su radnici za spasavanje videli kapsulu na zemlji. Dante Lauretta, glavni istražitelj Osiris-Rex-a, rekao je: “Plakao sam kao beba u tom helikopteru kad sam čuo da se padobran otvorio i da idemo na meko sletanje. To je bilo samo preplavljujuće za mene. To je izvanredan uspeh.”
Mali uzorak, veliko značenje
Uzorci sa asteroida Bennu, procenjeni na oko 250 grama (9 unci), donose veliku nadu za naučnike. Ajlin Stensberi, glavni naučnik u Centru za svemir NASA-e u Teksasu, objašnjava: “Možemo da analiziramo veoma male čestice sa visokom rezolucijom. Znamo kako da isecemo na 10-mikronsku česticu na desetak kriški i zatim da mapiramo zrno po zrno na nivou nano skala. Dakle, 250 grama je ogromno.”

Čistoća i zaštita
Naučnici su svesni važnosti čistoće uzoraka. Po sletanju, timovi za oporavak su se odmah trudili da kapsulu prenesu u privremenu čistu sobu u obližnjoj vojnoj bazi Dugvej. Uzorak je morao biti zaštićen od mešanja sa zemaljskom hemijom, jer bi mogao sadržati materijale ključne za formiranje života.
Novi pogled na Sunčev sistem
NASA će održati konferenciju za medije 11. oktobra kako bi podelila prve uvide u povratne uzorke. Mali uzorci će biti distribuirani među istraživačkim timovima širom sveta, a naučnici se nadaju da će pružiti nova saznanja o formiranju Sunčevog sistema pre 4,6 milijardi godina, kao i o mogućem nastanku života na Zemlji.
Lori Glejz, direktorka planetarne nauke NASA-e, zaključuje: “Jedan od najvažnijih delova misije sa povratkom uzorka je da mi uzimamo 75% tog uzorka i zaključavamo ga za buduće generacije, za ljude koji još nisu ni rođeni, koji će raditi u laboratorijama koje danas ne postoje, koristeći instrumente koje još nismo ni zamislili.”
Misija Osiris-Rex-a i povratak uzoraka sa asteroida Bennu ostaju uzbudljivi koraci napred u našem istraživanju svemira i dublje razumevanje našeg postanka.