Mnoge popularne video igre danas uključuju eksplicitne prikaze ekstremnog nasilja. Zbog toga postoji zabrinutost da bi mogle otupiti saosećanje i time smanjiti prag za stvarno nasilje.
Neuronaučnici sa Univerziteta u Beču istraživali su da li igranje nasilnih video igara dovodi do smanjenja ljudske empatije.
U istraživanju je učestvovalo ukupno 89 muškaraca sa vrlo malo ili nimalo iskustva s nasilnim video igrama. U prvoj eksperimentalnoj fazi izmeren je osnovni nivo empatije, gde su beležene reakcije ispitanika na bol koja je nanesena drugoj osobi elektrošokovima. Ispitanici su sedam puta igrali video igre po jedan sat. Eksperimentalna grupa je igrala izuzetno nasilnu verziju igre Grand Theft Auto V i imala je zadatak ubiti što više drugih likova u igri. U kontrolnoj grupi nasilje je bilo uklonjeno iz igre, a učesnici su imali zadatak fotografisati druge likove u igri. Nakon završetka te faze, ispitanicima su ponovo pregledane empatijske reakcije.
Analiza je pokazala da se reakcije učesnika eksperimentalne grupe, koji su bili izloženi ekstremnim prikazima nasilja, statistički nisu razlikovale od reakcija onih učesnika koji su samo morali fotografisati druge likove. Takođe nije bilo značajnih razlika u moždanoj aktivnosti koja je povezana s empatijom.
Najvažnije pitanje jeste da li su deca i adolescenti imuni na nasilje u video igrama? Mladi mozak je veoma plastičan, pa bi tek ponovljeni kontakt s prikazima nasilja mogao imati puno veći uticaj kod dece. Ovo pitanje je, tvrde, teško eksperimentalno istražiti, a da se pritom ne pređu granice naučne etike.