Najnovija deportacija iz Nemačke u Srbiju i Kosovo izvršena je u utorak, 17. septembra, čarter letom iz Hamburga. Na letu se nalazilo 36 osoba, većinom državljana Srbije i Kosova, kojima je odbijen azil ili više nemaju pravo na boravak u Nemačkoj. Ovaj let predstavlja nastavak oštre deportacione politike koju sprovodi nemačka vlada u okviru šire strategije upravljanja migracijama.
Prema nemačkom tabloidu Bild, deportaciju je organizovala savezna država Šlezvig-Holštajn, a let je sproveden u saradnji sa poljskom kompanijom „Enter Air“. Za razliku od nedavnih kontroverznih deportacija u Avganistan, ovaj događaj nije privukao značajnu medijsku pažnju, jer se deportacije na Zapadni Balkan već godinama smatraju rutinom.
Zapadni Balkan kao „sigurna zona“
Još 2014. godine, zemlje Zapadnog Balkana, uključujući Srbiju, proglašene su sigurnim zemljama od strane nemačkih vlasti. Ova klasifikacija omogućava ubrzan postupak za odbijanje zahteva za azil i deportaciju. Uprkos upozorenjima organizacija za ljudska prava, posebno u vezi sa lošim položajem Roma u regionu, nemačke vlasti i dalje sprovode ovu politiku. Samo u prvom kvartalu 2024. godine, deportovano je 795 osoba u Srbiju i Kosovo.
Pravilo o zemljama Zapadnog Balkana
Pored ubrzanih deportacija, Nemačka primenjuje i pravilo koje olakšava zapošljavanje radnika iz zemalja Zapadnog Balkana. Ovo pravilo, uvedeno sa ciljem da se smanji ilegalna migracija i omogući legalan radni angažman, nedavno je produženo na neodređeno vreme. Potrebno je samo da građani ovih zemalja dobiju ponudu za posao od nemačkog poslodavca, što je značajno smanjilo broj neregularnih dolazaka, ali nije eliminisalo problem migracija.
Politički pritisci i kontroverze
Pritisak na nemačku vladu da pojača deportacije došao je nakon rasta popularnosti krajnje desničarskih i levičarskih partija koje zagovaraju strože migracione politike. Incidenti poput napada u Solingenu, gde je Sirijac, koji je trebalo da bude deportovan, ubio troje ljudi i ranio desetak, dodatno su intenzivirali zahteve za bržim i rigoroznijim merama deportacije.
Međutim, slučajevi pojedinaca poput Roma iz Srbije, koji je deportovan uprkos tome što njegova deca poseduju nemačko državljanstvo, izazivaju moralne dileme i podstiču kritike javnosti. Mnogi deportovani, nakon višegodišnjeg boravka u Nemačkoj, često pokušavaju da se vrate, nadajući se legalizaciji svog statusa.
Zaključak
Nemačka vlada suočava se sa sve većim izazovima u balansiranju između striktne primene migracionih zakona i poštovanja ljudskih prava. Deportacije u Srbiju i Kosovo nastavljaju se kao deo ove šire strategije, ali pitanja o tretmanu manjinskih grupa i dalje ostaju predmet rasprava. Kako politički pritisci rastu, ostaje da se vidi kako će se Nemačka nositi sa ovom složenom migracionom krizom.