Voda je sve manje dostupna širom sveta što je postalo jedan od najvažnijih izazova bezbednosti životne sredine u 21. veku. Prema Frensisu Galganu, stručnjaku za vojnu geografiju i zaštitu životne sredine, nestašica vode, u kombinaciji s klimatskim promenama i lošim upravljanjem, može destabilizovati globalni mir. Njegova nedavna studija istražuje vezu između nestašice vode i potencijalnih sukoba u svetu koji se sve više suočava s topljenjem polarnih kapa i ekstremnim sušama.
Loše upravljanje kao okidač sukoba
Galgano, vanredni profesor na Univerzitetu Vilanova u Pensilvaniji, naglašava da su loše upravljanje u ranjivim oblastima, posebno u prekograničnim rečnim slivovima, i klimatska kriza glavni razlozi za zabrinutost. „Kombinacija suše, klimatskih promena i nedostatka adekvatnog upravljanja čini globalnu situaciju nestabilnom,“ rekao je Galgano za CNBC.
Iako su mnogi stručnjaci, uključujući visoke zvaničnike UN-a, zabrinuti zbog mogućih sukoba zbog vode, drugi smatraju da voda može biti sredstvo mira. Švedski međunarodni institut za vodu (SIVI) tvrdi da voda može poslužiti kao most za pregovore, umesto kao povod za rat.
Održivost vode kao ključan globalni izazov
Polovina svetske populacije već se suočava sa ozbiljnim nedostatkom vode, a prema Svetskom institutu za resurse, do 2050. godine, čak 31% globalnog BDP-a bi moglo biti pod direktnim rizikom zbog nestašice vode. Gradovi kao što su Teheran i Meksiko Siti već osećaju posledice dugotrajnih suša, dok zemlje poput Indije, prema Moody’s-u, mogu doživeti pad kreditnog rejtinga zbog smanjenih zaliha vode.
Sukobi na horizontu: Devet ključnih tačaka
Prema Galganu, devet međunarodnih rečnih slivova posebno su ugroženi potencijalnim sukobima, uključujući reke Nil, Tigar, Eufrat, Helmand i Harirud. Jedan od najistaknutijih primera je spor između Egipta i Etiopije zbog izgradnje Velike etiopske renesansne brane (GERD) na Nilu. Egipat strahuje da će ova brana ozbiljno smanjiti protok vode i ugroziti njihove resurse za navodnjavanje, što bi moglo dovesti do oružanog sukoba.
U regionu Bliskog istoka, reke Tigar i Eufrat, koje prolaze kroz Irak, Siriju i Tursku, predstavljaju još jednu žarišnu tačku. Turska kontrola nad ovim rekama postavlja pitanje dostupnosti vode u dolini Tigra i Eufrata, posebno u svetlu sve sušnijih klimatskih uslova.
Rešenja za budućnost
Kako bi se sprečili potencijalni sukobi i ublažila kriza, Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP) predložio je niz mera. Među njima su zaštita prirodnih resursa, poboljšanje efikasnosti korišćenja vode i ponovno korišćenje otpadnih voda.
S obzirom na trenutne klimatske i geopolitičke trendove, svet se nalazi u trci s vremenom kako bi se izbegli oružani sukobi zbog vode. Samo integrisani pristup i međunarodna saradnja mogu osigurati održivu budućnost za sve.