Ako kasno perete kosu i razmišljate da je ne sušite pre spavanja, možda mislite da je to dobar način da se rashladite tokom toplih noći. Međutim, stručnjaci upozoravaju da spavanje s mokrom kosom nije najbolja ideja. Iako verovanje da se možete prehladiti zbog toga nije tačno, postoje drugi ozbiljni rizici.
Stručnjaci iz Faith In Future objašnjavaju da je kosa mnogo slabija kada je mokra, što je čini podložnijom oštećenjima. Takođe, mokra kosa stvara idealne uslove za razvoj bakterija i gljivica, što može dovesti do problema kao što su dermatitis i perut, uzrokovani gljivicom malassezia.
U najgorem slučaju, spavanje s mokrom kosom može izazvati prekomerno opadanje kose, pojavu crvenih, svrbećih mrlja na temenu, pa čak i gubitak kose. Mogući su i lišajevi na temenu, kao i folikulitis – bakterijska infekcija koja uzrokuje gnojne akne oko folikula dlake.
Osim toga, mokra kosa može izazvati probleme s kožom, poput akni na licu i leđima. Jastuk upija prirodna ulja iz kose dok se suši, što može učiniti kosu beživotnom i dehidriranom, povećavajući rizik od pucanja.
Ako ipak želite spavati s mokrom kosom, postoji nekoliko trikova kako da smanjite štetu. Ostavljanje regeneratora u kosi preko noći može pomoći da zadržite vlažnost i sprečite oštećenja. Koristite svilenu jastučnicu koja smanjuje trenje i pomaže u očuvanju kose.
Stručnjaci takođe preporučuju češću zamenu jastučnica, posebno ako spavate s mokrom kosom, jer vlažni jastuci mogu postati leglo bakterija, što dodatno povećava rizik od akni. Za one s dužom kosom, najbolje je potpuno osušiti kosu pre nego što legnete u krevet.