NASA je uočila značajan signal iz dubokog svemira, otkriven tokom analize podataka prikupljenih od Fermi Gamma-ray svemirskog teleskopa tokom poslednjih 13 godina. Ovaj neočekivani i tajanstveni signal, koji dolazi izvan naše galaksije, još uvek nije objašnjen.
Snažan teleskop Fermi može detektovati gama zrake, koje su izrazito energetska svetlost, znatno jača od svetlosti vidljive ljudskom oku. Gama zrake se obično stvaraju prilikom eksplozija zvezda ili nuklearnih događaja. Međutim, ovaj specifični signal otkriven je sasvim slučajno, dok su naučnici tragali za drugim fenomenima.
Naučnici su prvobitno tragali za jednom od najstarijih osobina gama zraka, poznatih kao kosmička mikrotalasna pozadina ili CMB, koja ima dipolnu strukturu sa jednim toplijim i opterećenijim krajem. Umesto toga, otkriven je signal koji dolazi iz sličnog pravca i ima gotovo identičnu veličinu kao neke od najenergičnijih kosmičkih čestica ikad detektovanih.
Otkriveni dipol gama zraka nalazi se na južnom nebu, daleko od CMB-a, a njegova veličina je 10 puta veća od očekivane. Naučnici pretpostavljaju da bi ovo otkriće moglo biti povezano s kosmičkim gama zračenjem koje je 2017. godine posmatrao opservatorij Pierre Auger u Argentini. Pretpostavljaju da bi oba fenomena mogla poticati iz istog, neidentifikovanog izvora.
Ovo otkriće može pomoći astronomima da potvrde ili ospore teorije o nastanku strukture dipola. Neslaganje s veličinom i pravcem dipola CMB-a može pružiti uvid u fizičke procese koji su se odvijali u vrlo ranoj fazi svemira, potencijalno unazad do trenutka kada je svemir bio star manje od trilijuntinke sekunde.