Elon Muskova kompanija Neuralink, koja razvija tehnologiju povezivanja mozga i računara, uskoro će implantirati svoj uređaj novom pacijentu. Ova tehnologija omogućava paralizovanim pojedincima da kontrolišu digitalne uređaje putem moždanih signala, a cilj je da se broj korisnika poveća do kraja godine.
Drugi pacijent
Neuralink je već implantirao svoj uređaj prvom pacijentu, Nolandu Arbou iz Arizone, koji je paralizovan nakon nesreće 2016. godine. Iako su se male žice unutar Arbovog implantata povukle iz položaja, Elon Musk je potvrdio da je implantat sada stabilan. Drugi pacijent će dobiti implantat za otprilike nedelju dana, a Musk se nada da će do kraja godine broj korisnika dostići visoke jednocifrene brojke.
Tehnologija i stabilnost
Dongjin, izvršni direktor Neuralinka, objasnio je da je potrebno neko vreme nakon operacije da tkiva oko implantata stabilizuju žice. Kada se to dogodi, sve postaje stabilno. Kompanija preduzima mere za smanjenje rizika, uključujući oblikovanje lobanje i kontrolu koncentracije ugljen-dioksida u krvi.
Dugoročni ciljevi
Musk je naglasio da je dugoročni cilj Neuralinka da smanji civilizacijski rizik od veštačke inteligencije, stvarajući bližu simbiozu između ljudske i digitalne inteligencije.
Kako radi Neuralink implantat?
Neuralinkov moždani implantat omogućava paralizovanim pacijentima da koriste digitalne uređaje koristeći samo svoj mozak. Uređaj hvata signale iz mozga putem sićušnih žica i prevodi ih u radnje kao što su pomeranje kursora na ekranu računara. U video snimcima koje je Neuralink podelio, Arbaugh je mogao da igra video igrice, pretražuje internet i pomera kursor na laptopu bez korišćenja ruku.
Neuralinkova tehnologija ima potencijal da revolucionizuje način na koji ljudi sa paralizom komuniciraju sa svetom, pružajući im nove mogućnosti za kontrolu digitalnih uređaja. Ukoliko uspešno prošire broj korisnika, Neuralink bi mogao značajno unaprediti kvalitet života mnogih pacijenata širom sveta.