Litijum-jonske baterije su poznate po brzoj brzini punjenja i širokoj primeni u tehnologiji, od pametnih telefona do električnih vozila. Međutim, uprkos njihovim prednostima, one nisu potpuno bezopasne. Volfgang Binder iz istraživačke grupe za makromolekularnu hemiju na Univerzitetu Martin Luter upozorava na rizike: „Elektroliti, koji omogućavaju transport jona između elektroda, izuzetno su zapaljivi. To može dovesti do ozbiljnih problema poput oštećenja baterija, požara ili čak eksplozija.“
Nova era bezbednosti: Gel-punjiva baterija
Kako bi poboljšali sigurnost litijum-jonskih baterija, Binder i njegova koleginica Anja Marinov razvili su inovativni polimer koji služi kao novi tip elektrolita za baterije. „Razvili smo gel koji se koristi za punjenje baterijskih ćelija. Ovaj polimer drži elektrolit vezanim, dok joni i dalje slobodno kruže između elektroda“, objašnjava Marinov. Gel, koji kombinuje visoku provodljivost tečnih elektrolita sa termičkom stabilnošću i robusnošću polimera, nudi značajna poboljšanja u pogledu sigurnosti.
Dugotrajnije i efikasnije baterije
Iako su gel-punjive baterije poznate, litijum-jonske baterije su se do sada proizvodile drugačije. U tradicionalnim litijum-jonskim baterijama, tečni elektroliti formiraju stabilizujući sloj na elektrodama tokom prvog punjenja, što je ključno za njihovu efikasnost i dugovečnost. Marinov dodaje: „Međutim, sa gelom kao elektrolitom, potreban je potpuno novi dizajn baterije.“ Nova jonska struktura u polimeru rešava ovaj problem, omogućavajući baterijama da budu dugotrajnije i efikasnije.
Binder objašnjava da su nove gel-punjive baterije postigle značajan napredak u stabilnosti: „Prethodne litijum-jonske ćelije imale su granicu stabilnosti elektrolita od 3,6 volti. Naši novi gel elektroliti su stabilni preko granice od pet volti.“ Pored toga, gel se može relativno lako reciklirati kada baterija dostigne kraj svog radnog veka, što doprinosi ekološkoj održivosti.
Izazovi i budućnost
Iako nova tehnologija donosi značajne prednosti, put do masovne proizvodnje ovih baterija je još uvek dug. „Prvo ćemo morati sprovesti dugoročne studije o njihovim svojstvima i dugoročnoj održivosti“, napominje Binder. Ova istraživanja su ključna za osiguranje da nova tehnologija može zadovoljiti zahteve industrije i potrošača pre nego što postane široko dostupna.
U zaključku, inovacije u gel-punjivim baterijama obećavaju značajna poboljšanja u bezbednosti i efikasnosti litijum-jonskih baterija, ali je potrebno još mnogo rada kako bi se ove prednosti u potpunosti realizovale u praksi.
[…] oslobađanje od upotrebe skupih i teško dostupnih materijala kao što su kobalt, nikal, bakar i litijum. Ovi metali se obično koriste u baterijama za električna vozila i elektronske uređaje, ali […]