U moru izazova s kojima se suočava mlađa generacija, pojavio se novi termin koji oslikava iskrivljenu sliku o finansijskom stanju pojedinca – „novčana dismorfija“. Ovaj fenomen, koji se sve više prepoznaje među mlađim generacijama, odražava duboku zabrinutost i nesigurnost u vezi sa sopstvenim finansijama, često pothranjivanu društvenim mrežama.
Prema nedavnom izveštaju Credit Karme, gotovo trećina Amerikanaca (29%) priznaje da doživljava ovu vrstu dismorfije, upoređujući svoje finansijsko stanje sa drugima i osećajući se nedovoljno dobro. Fenomen je posebno izražen među pripadnicima generacije Z i milenijalcima, gde oko 43%, odnosno 41%, izveštava o borbi sa finansijskim poređenjima i osećajem zaostajanja.
Credit Karma ističe da je „novčana dismorfija“ moderna verzija fenomena „držanja koraka s Jonesovima“, ali sa dodatkom društvenih mreža koje su pojačale ove tendencije na novi, intenzivniji nivo. Društveni mediji su, u stvari, postali katalizator ovog problema, izlažući korisnike stalnom bombardovanju slikama bogatstva i uspeha koji se često mogu činiti nedostižnim.
Zanimljivo je da mnogi od onih koji pate od novčane dismorfije zapravo imaju iznadprosečnu ušteđevinu. Međutim, postoji opsesija sa idejom da postanu bogati, što dovodi do „iskrivljenja između percepcije i stvarnosti“, kako navodi Credit Karma. To stvara iluziju da je pravo finansijsko blagostanje gotovo nedostižno, bez obzira na stvarni iznos novca koji pojedinac poseduje.
Pored osećaja neadekvatnosti, dugotrajni periodi visoke inflacije i ekonomske nestabilnosti dodatno utiču na kupovnu moć i samopouzdanje većine potrošača. Izveštaj Edelman Financial Enginesa otkriva da bi se samo 14% Amerikanaca smatralo bogatima, uprkos porastu neto vrednosti prosečnog kućanstva za 37% između 2019. i 2022. godine.
Da stvar bude gora, većina Amerikanaca koji zarađuju više od 100.000 dolara godišnje izveštava da žive od plate do plate. Ovo ukazuje na širu problematiku finansijske pismenosti i upravljanja resursima u savremenom društvu.
„Novčana dismorfija“ nije samo finansijski problem, već i psihološki, koji zahteva pažljivo preispitivanje načina na koji percipiramo uspeh, bogatstvo i vrednost u digitalnom dobu. Kako se mlađe generacije bore sa ovim izazovom, ključno je razvijati zdrave finansijske navike i realističnu percepciju sopstvenog ekonomskog stanja, daleko od pritiska koji nameću društveni mediji.