Zbog sve većih potreba za bezbednošću, Evropska komisija je još 2015. godine najavila uvođenje doslednijeg nadzora prekograničnog kretanja. Prema najnovijim informacijama, u 2025. godini će biti uvedena dva nova sistema za putovanja u Evropsku uniju i neke pridružene zemlje. Prvi je EES (Sistem ulaska i izlaska), a drugi ETIAS (Evropski sistem za informacije o putovanjima i odobrenje).
Šta je EES i kome je namenjen?
Umesto čekanja na granicama da bi se biometrijski pasoši pečatirali, pri prvom prelasku biće potrebno ostaviti otisak četiri prsta i biti fotografisan. Nakon toga, ulazak u sve zemlje Evropske unije, članice šengenskog prostora i neke pridružene zemlje, biće brži. EES je trebalo da počne sa radom 10. novembra 2024, ali je primena odložena za prvu polovinu 2025. godine. Sistem je namenjen državljanima zemalja koji mogu bez vize ulaziti u Evropsku uniju i tamo boraviti do 90 dana unutar perioda od 180 dana. To uključuje i državljane Republike Srbije.
Šta je ETIAS, koliko traje obrada zahteva i koliko važi?
ETIAS je novi kontrolni instrument koji je trebao biti uveden do kraja 2024. godine, ali će postepeno početi sa primenom tokom prve polovine 2025. godine. Pre putovanja će biti neophodno elektronski podneti zahtev za odobrenje ulaska putem portala www.etias.com. U zahtevu se unose lični podaci, podaci iz pasoša i planirana mesta boravka. Odobrenje omogućava kratkoročni boravak do 90 dana unutar perioda od 180 dana. Za duži boravak će i dalje biti potrebna viza. Obrada zahteva traje nekoliko minuta, dok u složenijim slučajevima može potrajati i do 96 sati. Prilikom podnošenja zahteva plaća se taksa od 7 evra, dok su deca i mladi ispod 18 godina, kao i lica starija od 70 godina, oslobođeni plaćanja takse. Nakon odobrenja, registracija važi tri godine uz poštovanje pravila o 90 dana boravka. ETIAS ima za cilj smanjenje ilegalne migracije, terorizma i drugih oblika prekograničnog kriminala, omogućavajući bezbednost evropskih granica za sve.