Pariška katedrala Notr-Dam, jedan od najvažnijih spomenika svetske gotičke arhitekture, konačno je gotovo potpuno obnovljena, pet i po godina nakon katastrofalnog požara koji je gotovo uništio ovaj istorijski dragulj. Sada, zahvaljujući naporima tisuća zanatlija, umetnika, inženjera i stručnjaka, katedrala ponovo sija u svom punom sjaju, a svetska javnost prvi put ima priliku da vidi obnovljeni unutrašnji prostor ovog veličanstvenog spomenika.
Televizijski obilazak s predsednikom Makronom
U znak približavanja ponovnom otvaranju katedrale, francuski predsednik Emanuel Makron predvodio je televizijski obilazak, koji je bio prva prilika za mnoge da dožive unutrašnjost obnovljenog Notr-Dama. U društvu svoje supruge Brigit i pariskog nadbiskupa Lorana Uliha, Makron je obišao ključne delove renovacije, ističući da je katedrala sada „popravljena, reinventovana i ponovo izgrađena.“ „To je uzvišeno,“ rekao je predsednik, s obzirom na veličinu i značaj ovog projekta, koji je bio obeležen velikim izazovima.
Obnova vredna 700 miliona evra
Renovacija Notr-Dama bila je ogroman poduhvat, koji je zahtevao izuzetno preciznu pažnju na detalje, kako bi se sačuvala istorijska autentičnost ovog spomenika, a ujedno i omogućila primena modernih sigurnosnih standarda. Projekat je vredan 700 miliona evra (oko 582 miliona funti) i uključivao je zamenu ogromnih drvenih greda krova koje su uništene u požaru, ali i obnavljanje drugih delova, poput kameni svodova, umetničkih dela i vitraža. Makron je istakao da je „sjaj“ renovirane katedrale najlepša reč kojom se može opisati njen izgled – svetlost koja sada prožima prostor, naglašavajući lepote koje su bile skrivene decenijama.
Obnovljeni simbol Francuske
Notr-Dam je simbol Francuske i Pariza, a njen značaj premašuje samo verski i kulturni okvir. Preko 2.000 zanatlija, umetnika, i inženjera bilo je uključeno u ovaj spektakularni poduhvat, koji je izazvao buđenje zanatskih i umetničkih veština širom zemlje. U Francuskoj je, zahvaljujući ovom projektu, zabeležen porast interesovanja za tradicionalne zanate kao što je klesanje kamena, koje su postale pravi „hit“ među mladima koji žele da uče ove veštine. Pascal Pejen-Apenzelar, koji promoviše ove tradicije, ističe da je „projekat Notre-Dam bio ekvivalent Svetskoj izložbi, jer je predstavljao izložbeni prostor za naš zanat.“
Vatra koja je gotovo uništila katedralu
Kada je 15. aprila 2019. godine izbio strašan požar, cela sveta je gledala sa strepnjom kako plamenovi gutaju krov katedrale, a zvona na severnoj kuli prete da padnu. U trenutku kada su vatrogasci borili s plamenovima, postojala je ozbiljna zabrinutost da bi struktura katedrale mogla biti uništena. Srećom, zahvaljujući hrabrosti i upornosti 600 vatrogasaca, katedrala je spašena. Iako su krovna kula, drvene grede krova, kao i neki delovi kamene strukture pretrpeli ozbiljna oštećenja, spasioci su uspeli da sačuvaju najveći deo katedrale, uključujući vitraže, statue i čuvenu Krunu trnja.
Brzi napori i međunarodna pomoć
Uprkos ogromnom razaranju, Makron je obećao da će Notr-Dam biti obnovljena u roku od pet godina – izazov koji je mnogima delovao gotovo nemoguće ostvariti. Ali, zahvaljujući brzim organizacijama, osnivanju javnog tela za obnovu i pozivima na donacije, prikupljeno je neverovatnih 846 miliona evra. Od toga, najveći deo donacija stigao je od velikih sponzora, dok su stotine hiljada malih donatora takođe dale svoj doprinos. Ovaj fenomenalan uspeh obuhvatio je ne samo obnovu katedrale, već i oživljavanje francuskih zanata, te pokazivanje snage zajedničkog napora u suočavanju s tragedijom.