Insulin je hormon koji igra ključnu ulogu u regulaciji nivoa šećera (glukoze) u krvi i metabolizmu. Kod žena, nivoi insulina i osetljivost na insulin mogu varirati tokom menstrualnog ciklusa, što može uticati na metabolizam glukoze i način na koji organizam koristi šećer za energiju
Ovaj uvid u predmenstrualne promene mozga može pružiti ključno objašnjenje zašto žene imaju veći postotak telesne masti u poređenju sa muškarcima.
Nedavno istraživanje otkriva da žudnja žena za čokoladom i čipsom tokom menstrualnog ciklusa može biti ukorenjena u značajnoj promeni u funkciji njihovog mozga. Naučnici su otkrili da tokom predmenstrualne faze ključno područje mozga, nazvano hipotalamus, manje reaguje na insulin, hormon koji reguliše nivo šećera u krvi.
Konkretni dokazi
Međutim, naša studija nije direktno posmatrala te efekte kod žena, naglasio je viši autor studije – profesor Martin Heni sa Univerziteta u Tübingenu u Nemačkoj. Ovo istraživanje ukazuje na nedostatak proučavanja insulina u mozgu u poređenju sa telom, i označava to kao prvi dokaz smanjenog delovanja insulina na žene u ovom specifičnom trenutku njihovog menstrualnog ciklusa. Takođe ističe potvrdu koju ovo otkriće pruža ženama koje se bore sa ovim željama, nasuprot mišljenjima da je to samo plod njihove mašte.
Istraživanje, objavljeno u časopisu “Nature Metabolism“, primenilo je nazalni sprej sa insulinom na 15 učesnica kako bi simuliralo njegovo dejstvo u mozgu. To je izazvalo značajnu aktivnost u hipotalamusu tokom “folikularne” faze, što je period od dana nakon poslednje menstruacije do ovulacije. Međutim, tokom “lutealne” faze, koja odgovara predmenstrualnom periodu nakon ovulacije, ali pre menstruacije, primećeno je značajno smanjenje aktivnosti mozga.
Ovo je prvi dokaz da insulin ima manji uticaj na žene u određenom trenutku njihovog menstrualnog ciklusa, napominje profesor Heni. Ovaj fenomen takođe može objasniti promene u raspoloženju tokom predmenstrualnog perioda, jer uticaj insulina u mozgu može takođe uticati na emocije. Naučnici teoretiziraju da insulin igra ključnu ulogu u prvoj polovini menstrualnog ciklusa, pomažući mobilizaciju energije za proizvodnju jajne ćelije i zadebljanje sluznice materice u slučaju potencijalne trudnoće. Međutim, ova potreba se smanjuje nakon ovulacije.
Privremeni pad insulinske osetljivosti
Važno je napomenuti da smanjena osetljivost na insulin u mozgu žena pre menstruacije razlikuje se od problema sa osetljivošću na insulin u ostatku tela, koji je povezan sa dijabetesom tipa 2. Ovo implicira da žene ne bi trebale biti preterano zabrinute zbog drastičnih skokova nivoa šećera u krvi tokom druge polovine menstrualnog ciklusa.
Ovo ukazuje da žene koje se suočavaju sa ovim izazovima ne izmišljaju, ističe profesor Heni. Ipak, privremeni pad insulinske osetljivosti u mozgu može tokom vremena doprineti povećanom skladištenju masti u telu.
Takođe, ovaj uvid u predmenstrualne promene mozga može pružiti ključno objašnjenje zašto žene imaju veći procenat telesne masti u poređenju sa muškarcima.