Loša izolacija, problemi sa curenjem, tuširanje, kao i kuvanje, samo su neki od faktora koji mogu uticati na količinu vlage u vašem domu. Zavisno od temperature vazduha, tako će se i vlaga zadržavati u vašem domu, a kod nižih temperatura, vlaga će se kondenzovati na hladnim površinama. Najbolji primer za to je unutrašnja strana prozora koju ste, sigurno, barem jednom videli rosnu.
Ako mislite da ćete kratkim provetravanjem prostorija rešiti ovaj problem, prevarili ste se, a ono što je važno paziti je da sve to ne dovede do pojave buđi, i to prvo u delovima koji nisu vidljivi na prvu.
Ne samo da pojava vlage i buđi nije prijatna za oko, nego može znatno uzrokovati respiratorne probleme, posebno ako imate alergije ili astmu. Ako postoji i najmanja sumnja da u vašem domu ima vlage ili buđi, ne odlažite rešavanje istog. Evo šta možete uraditi…
Kako uočiti znakove vlage i buđi
Ono što je najvažnije jeste prepoznati rane znakove kako biste mogli direktno rešiti problem. Posmatrajte vlagu koja se stvara na prozorima, proučite oguljene tapete ili vlažne mrlje koje se pojavljuju. Brisanjem ili pojačavanjem grejanja problem nećete rešiti.
Vlaga u kući znači jednostavno – vlažan vazduh, tako da pojačavanjem grejanja zapravo zagrevate vlažan vazduh umesto da podižete sobnu temperaturu. Ni prebojavanjem zidova nećete rešiti problem, već ćete isti samo prikriti, jer će nastala buđ još uvek narušavati vaše zdravlje.
Saveti za sprečavanje vlage i buđi u vašem domu
- Svakog jutra povucite prekrivače sa kreveta kako bi vlaga mogla izaći, umesto da je ostavite ‘zarobljenu’ kada odmah namestite krevet, a zatim otvorite prozore i provetrite prostoriju.
- Tokom dana držite podignute rolete i odmaknute zavese kako bi se prostorije prirodno zagrejavale, čime se sprečava zadržavanje vlage oko prozora.
- Prebrišite kupatilski ventilator vlažnom krpom i očistite filter od dlačica koje bi mogle uzrokovati smanjenje njegove efikasnosti.
- Kada kuvate, proverite jesu li poklopci ‘seli’ na posude i malo otvorite prozor kako bi vodena para izašla.
- Ako nemate drugog izbora nego da sušite odeću u zatvorenom prostoru, nemojte je stavljati na radijator, već je rasporedite na sušilicu postavljenu blizu otvorenog prozora ili u prostoriji s ventilatorom.
Nije nepoznanica da vlaga i buđ u kući itekako utiču na zdravstveno stanje pojedinca, koji se, boraveći u takvim prostorijama, često žale na umor i glavobolju. Narušen kvalitet vazduha može dovesti i do problema sa spavanjem, osećaja malaksalosti, umora i tromosti, a u težim slučajevima i do glavobolje, mučnine i nesvestice. Buđ, koja otpušta sitne čestice koje se s lakoćom udišu, veliki broj će naštetiti vašem zdravlju, a sve to, od bezazlenog kašlja ili kijanja, moglo bi dovesti do astme.