Duboko ispod snežnih padina Alpa krilo se praistorijsko iznenađenje – fosile starije od dinosaurusa koji je slučajno otkrio planinar dok se peo po italijanskom delu najvišeg planinskog masiva u Evropi.
Otkriće uključuje odlično očuvane fosile otisaka stopala gmizavaca i vodozemaca za koje naučnici kažu da su živeli pre 280 miliona godina u periodu perma. „fosile starije od dinosaurusa koji je slučajno otkrio planinar dok se peo po italijanskom delu najvišeg planinskog masiva u Evropi se još nisu razvili u to vreme, ali su životinje odgovorne za najveće otiske pronađene ovde i dalje bile impresivne i dostizale dužinu do tri metra“, kaže paleontolog sa Prirodnjačkog muzeja u Milanu, Kristijano Dal Saso.
Fosili su otkriveni u planinama Lombardije na severu Italije, nakon što su se sneg i led koji su ih pokrivali istopili kao posledica klimatskih promena. Klaudija Stefensen je planinarila stazom u planinskom masivu Valtelina Orobi prošlog leta kada je nagazila na sivi kamen sa čudnim šarama.
„Moj suprug je bio ispred mene gledajući napred dok sam ja gledala u svoja stopala. Ugledala sam stenu, koja je bila čudna poput komada cementa. Onda sam primetila kružne šare sa talasastim linijama. Pogledala sam pažljivije i shvatila da su to fosili otisaka“, rekla je Stefensenova za Gardijan.
Zaintrigirana, napravila je nekoliko fotografija i podelila ih sa prijateljem i prirodnjačkim fotografom Eliom Dela Fererom, koji je kontaktirao Dal Sasa u milanskom muzeju. Dal Saso je angažovao dvojicu specijalista, profesora stratigrafije Ausinija Rončija sa Univerziteta Pavija i stručnjaka za fosile Lorenca Marčetija sa Prirodnjačkog muzeja u Berlinu.
Marčeti je rekao En-Bi-Siju da je „zapanjen kvalitetom i kvantitetom fosilnog materijala“ i da nijedan fosilni lokalitet iz perma nije bio ovoliko „bogat“. Ronči je takođe rekao da je „iznenađen količinom i očuvanošću“ fosila.
„Ovo je prvi put da vidimo ovoliku raznolikost otisaka kičmenjaka, tragova beskičmenjaka, flore i drugih fosila“, navodi Ronči.
Prošlog leta Dela Ferera i njegov istraživački tim otpočeo je inspekciju, fotografišući i mapirajući stotine fosilizovanih tragova širom planinskog venca. Prvi fosili su pre mesec dana preneti helikopterom.