Zubi komodo zmajeva imaju gvozdene kapice, što ih čini izuzetno oštrim i jakim, otkrili su naučnici. Novo istraživanje populacije komodo zmajeva, surovih predatora, otkrilo je koncentrisane naslage gvožđa duž nazubljenih ivica i vrhova njihovih zuba, što im pomaže da budu oštri kao žilet za kidanje mesa sa plena.
Iako mnogi kičmenjaci imaju tragove gvožđa u svojim zubima, komodo zmajevi (Varanus komodoensis) na zubima imaju toliko gvožđa da su im ivice narandžasto prebojene. Nikada ranije nije pronađeno gvožđe lokalizovano duž ivice zuba kod kičmenjaka. Novi nalaz sugeriše da jača oštrica zuba komodo zmajevima daje prednost u borbi s plenom.
„Komodo zmajevi imaju zakrivljene, nazubljene zube i cepaju svoj plen baš kao što su dinosaurusi nekada cepali meso,“ kaže paleontolog Aaron Leblank sa Kraljevskog koledža u Londonu. „Želimo da iskoristimo ovu sličnost kako bismo saznali više o tome kako su se mesojedi dinosaurusi hranili i da li su imali gvožđe u zubima koje im je u tome pomagalo, kao što je to slučaj kod komodo zmajeva,“ ističu naučnici.
Komodo zmaj je najveća živa vrsta guštera (najveći izmereni primerak bio je težak 166 kilograma). Oni su snažni, brzi, lukavi i mogu da zgrabe plen mnogo veći od njih samih (npr. jelene, bizone). Njihove moćne čeljusti mogu da zadaju opasan ugriz pun antikoagulantnog otrova, čime se povećava gubitak krvi kod plena. Njihovi oštri, zakrivljeni zubi, sada otkriveni s „gvozdenom snagom“, dodatno ih čine impresivnim lovcima.
Zmaj po imenu Ganas doprineo istraživanju
Da bi stekli više uvida u efikasnost zuba komodo zmaja, istraživači su proučavali zube mužjaka komodo zmaja po imenu Ganas, koji je živeo u londonskom zoološkom vrtu i eutanaziran je u februaru 2023. nakon što mu je dijagnostikovan neizlečivi degenerativni artritis. Ganasovi ostaci su sačuvani, a istraživači su uspeli da izvrše temeljno ispitivanje njegovih zuba.
Koristili su napredne tehnike mikroskopije i spektroskopije da analiziraju sastav Ganasovih zuba i otkrili da je narandžasta nijansa duž nazubljene ivice i na vrhu zuba rezultat nataloženog gvožđa. Ovo sugeriše da su dinosaurusi možda imali sličnu adaptaciju, ali kada su istraživači pogledali zube dinosaurusa, nisu mogli da potvrde da li je to bio slučaj.
„Nažalost, koristeći tehnologiju koju imamo u ovom trenutku, ne možemo da vidimo da li su fosilizovani zubi dinosaurusa nekada imali visoke nivoe gvožđa ili ne. Hemijske promene koje se dešavaju tokom procesa fosilizacije otežavaju nam da utvrdimo koliko je gvožđa bilo u zubima dinosaurusa,“ objašnjava Leblank.
„Ono što smo otkrili jeste da su veći dinosaurusi koji su jeli meso, poput tiranosaurusa, promenili strukturu same gleđi na reznim ivicama svojih zuba. Dok su komodo zmajevi promenili hemiju svojih zuba, neki dinosaurusi promenili su strukturu svoje zubne gleđi kako bi zadržali oštru reznu ivicu,“ dodao je.
Zaštita ugroženih komodo zmajeva
„Komodo zmajevi su nažalost ugrožena vrsta,“ kaže herpetolog Benjamin Taplej iz Zoološkog društva u Londonu. „Novo istraživanje o zubima komodo zmaja nam, osim što jača naše razumevanje o tome kako su ikonski dinosaurusi mogli da žive, takođe pomaže da izgradimo dublje razumevanje ovih neverovatnih gmizavaca dok radimo na njihovoj zaštiti,“ zaključio je Taplej.