Dana 5. avgust 2024. godine, na međunarodnom ekološkom samitu održanom u Njujorku, predstavljena je nova globalna inicijativa za očuvanje okeana. Ova ambiciozna inicijativa ima za cilj da se suprotstavi rastućim pretnjama koje se odnose na zagađenje, prekomerno ribarenje i gubitak biodiverziteta u okeanima.
1. Predstavljena globalna strategija za okeane
U okviru inicijative, međunarodni lideri, naučnici i aktivisti su usvojili sveobuhvatan plan za zaštitu okeanskih ekosistema. Plan uključuje ambiciozne ciljeve za smanjenje zagađenja plastikom, uspostavljanje zaštićenih okeanskih područja i promovisanje održivih ribarskih praksi.
2. Borba protiv zagađenja plastikom
Jedan od ključnih ciljeva inicijative je smanjenje zagađenja plastikom u okeanima za 50% do 2030. godine. Prema podacima izveštaja, oko 8 miliona tona plastike završi u okeanima svake godine, ugrožavajući morske životinje i ekosisteme. Kao deo strategije, predviđene su globalne kampanje za smanjenje upotrebe plastike i razvoj novih tehnologija za reciklažu i čišćenje okeana.
3. Uspostavljanje zaštićenih okeanskih područja
Inicijativa takođe obuhvata planove za uspostavljanje novih zaštićenih okeanskih područja, koja će činiti najmanje 30% površine svetskih okeana do 2030. godine. Ove zone će biti osmišljene da očuvaju ključne staništa i podrže regeneraciju ugroženih vrsta.
4. Promovisanje održive ribarske prakse
Kako bi se suzbilo prekomerno ribarenje, predviđeni su novi propisi i međunarodni sporazumi koji će obezbediti održive ribarske prakse. Očekuje se da će ovi propisi pomoći u očuvanju ribljih populacija i zaštiti morskih ekosistema.
5. Podrška naučnim istraživanjima i tehnologijama
Globalna inicijativa će investirati u naučna istraživanja i razvoj novih tehnologija za praćenje i očuvanje okeana. To uključuje upotrebu satelitskih tehnologija za nadzor okeanskih površina, kao i razvoj inovativnih rešenja za praćenje i analizu morskog biodiverziteta.