Vulkan na jugozapadu Islanda ponovo je eruptirao u petak, izbacujući užarenu lavu i dim, što je šesta erupcija od decembra prošle godine. Islandska kancelarija za meteorologiju, koja pažljivo prati vulkansku aktivnost, izvestila je da je pukotina koja se otvorila tokom erupcije dostigla dužinu od oko 3,9 kilometara, proširujući se za 1,5 kilometara u samo 40 minuta, prenosi Reuters.
Iako je erupcija bila spektakularna, njen uticaj je za sada ograničen na lokalizovano područje u blizini mesta izbijanja. Ministarstvo spoljnih poslova Islanda objavilo je na društvenoj mreži X da erupcija ne predstavlja pretnju po ljudske živote, te da je područje u blizini evakuisano iz predostrožnosti.
Lava nije došla do obližnjeg ribarskog grada Grindavika, čijih je gotovo 4.000 stanovnika uglavnom evakuisano još u novembru, kada su se vulkanske aktivnosti u ovom regionu intenzivirale.
Erupcija se dogodila u nizu kratera Sundhnukar, istočno od planine Sylingafell, delimično preklapajući druga nedavna izbijanja na poluostrvu Reykjanes. Ovaj vulkanski sistem je specifičan po tome što nema centralni krater, već eruptira otvaranjem velikih pukotina u tlu.
Naučna istraživanja ukazuju na to da se magma nakuplja pod zemljom, što je izazvalo upozorenja o mogućim novim erupcijama u bliskoj budućnosti. Ova erupcija dolazi nakon najnovijeg izbijanja na poluostrvu Reykjanes, koje se završilo 22. juna, nakon 24 dana neprekidnog izbacivanja rastopljenog kamenja.
Poluostrvo Reykjanes, na kojem živi oko 30.000 ljudi, što je skoro osam odsto ukupnog stanovništva Islanda, postalo je žarište vulkanskih aktivnosti, koje privlače pažnju naučne zajednice i stanovništva širom sveta.