U poslednje vreme, finansijske prevare postaju sve sofisticiranije, a broj žrtava rapidno raste zahvaljujući napretku veštačke inteligencije (AI). Tehnologija koja je prvobitno razvijena kako bi unapredila mnoge aspekte ljudskog života, sada se koristi i za nečasne svrhe – olakšavajući prevarantima da manipulišu i obmanjuju ljude širom sveta.
Jedan od najčešćih oblika finansijskih prevara koje koriste veštačku inteligenciju su sofisticirani „phishing“ napadi. Uz pomoć AI, prevaranti mogu kreirati veoma verodostojne e-mail poruke, SMS-ove ili čak glasovne poruke koje oponašaju prave institucije kao što su banke, kompanije za pružanje usluga ili čak državne agencije. Mnogi korisnici teško razlikuju ove lažne poruke od originalnih, te u panici ili nepažnji dostavljaju svoje lične ili finansijske podatke prevarantima.
Jedan od razloga zbog kojih je ovaj trend u porastu jeste sve veća dostupnost AI alata koji omogućavaju prevarantima da kreiraju personalizovane napade. Umesto generičkih poruka koje su lako prepoznatljive kao prevara, AI omogućava kreiranje poruka prilagođenih svakom pojedincu, na osnovu informacija koje su ranije prikupljene putem društvenih mreža, javno dostupnih podataka ili prethodnih napada.
Još jedan zabrinjavajući oblik finansijskih prevara koji koristi veštačku inteligenciju jeste tzv. „deepfake“ tehnologija. Ova tehnologija omogućava stvaranje lažnih video i audio zapisa, koji izgledaju i zvuče kao prava osoba. Prevaranti su već koristili ovu tehnologiju kako bi uverili ljude da prenesu novac ili otkriju osetljive informacije, misleći da razgovaraju sa pravim članom porodice ili poslovnim partnerom.
Finansijski stručnjaci ističu da je važno da korisnici budu svesni ovih pretnji i da preduzmu odgovarajuće mere kako bi zaštitili svoje finansije. Jedan od najvažnijih koraka je edukacija – upoznavanje sa tehnikama koje prevaranti koriste i prepoznavanje znakova potencijalne prevare. Na primer, korisnici bi trebali biti oprezni prilikom otvaranja e-mailova od nepoznatih pošiljalaca, a ukoliko poruka sadrži zahteve za hitnim delovanjem ili nudi previše dobre prilike, to je često znak za uzbunu.
Pored toga, preporučuje se upotreba dvostruke autentifikacije (2FA) za sve online naloge, posebno one koji su povezani sa finansijama. Ovaj dodatni sloj zaštite zahteva unos dodatnog koda ili potvrde pre nego što se pristupi osetljivim podacima, što značajno otežava prevarantima pristup nalogu čak i ako su uspeli da dobiju osnovne lozinke.
Takođe, stručnjaci savetuju redovno praćenje bankovnih izveštaja i obaveštavanje banaka o bilo kakvim sumnjivim transakcijama. Većina finansijskih institucija ima uspostavljene protokole za zaštitu korisnika od finansijskih prevara, ali je ključno da korisnici budu proaktivni i prijave bilo kakve nepravilnosti na vreme.
Zaključno, iako veštačka inteligencija donosi brojne koristi, njena upotreba u finansijskim prevarama postaje ozbiljan problem. Korisnici moraju biti svesni rizika i preduzeti odgovarajuće mere kako bi zaštitili svoje finansije. Samo uz odgovarajuću informisanost i opreznost moguće je smanjiti broj žrtava ovih sve učestalijih finansijskih prevara.