Džejmsova studija iz 2022, koju su objavili Univerzitet primenjenih nauka u Cirihu (ZHAV) i Svisscom, otkrili su da je skoro polovina od 1.000 anketiranih adolescenata bila seksualno uznemiravana najmanje jednom na mreži, u poređenju sa 19 odsto u 2014.
Devojčice su daleko češće žrtve ovog fenomena nego dečaci (60% prema 33%). Polovinu uznemiravanih tinejdžerki podstakao je stranac da pošalju erotske fotografije.
Sve u svemu, Instagram (81%) i Snapchat (76%) ostaju društvene mreže koje najčešće koriste švajcarski tinejdžeri. Međutim, kineska video aplikacija TikTok zabeležila je meteorski porast sa 67% mladih koji redovno koriste platformu, u poređenju sa 51% pre dve godine i 8% u 2018.
Kada su na društvenim mrežama mladi ljudi ređe objavljuju postove nego ranije, a kada i objavljuju, to su pre „priče“ ili efemerni „snimci“. Oni obično gledaju druge postove i „lajkuju“ ih ili pišu lične poruke putem ćaskanja. Oko 97% anketiranih mladih komunicira putem VhatsApp-a.
Nasuprot tome, tinejdžeri su praktično nestali sa Fejsbuka: samo 5% ih i dalje koristi svaki dan ili nekoliko puta nedeljno. U 2014. to je učinilo 79%.
Devojčice su češći korisnici aplikacija društvenih medija, posebno TikTok, Instagram i Pinterest, dok dečaci češće provode vreme na mreži igrajući video igrice. Nekih 79% mladih igra video igrice barem povremeno, pri čemu dečaci (93%) mnogo češće igraju nego devojčice (65%). Međutim, udeo devojaka gejmera se povećao od 2018.
Poziv na akciju
Nalazi, kažu istraživači ZHAV-a, ukazuju na hitnu potrebu za zaštitom mladih, posebno tokom osetljive faze ličnog i seksualnog razvoja. Oni pozivaju na sveobuhvatan niz mera medijskog obrazovanja.
Pored više pažnje u školama, „roditelji se takođe moraju više zainteresovati za problem i preuzeti svoju odgovornost. Baš kao što prate svoju decu na ulici, isto moraju da rade i na internetu“, rekao je Majkl In Albon, koji je u Svisscom-u odgovoran za medijsku zaštitu mladih.
Još jedan zabrinjavajući fenomen, kaže studija, jeste da mladi postaju sve nemarniji u pogledu zaštite privatnosti. Pre deset godina, 84% mladih je reklo da je aktiviralo odgovarajuća podešavanja privatnosti na društvenim mrežama, ali danas je samo 60% reklo da jeste. Dok su adolescenti postali diskretniji u pogledu informacija koje objavljuju o sebi, njihov strah od curenja ličnih podataka na mreži se smanjio.
Studija o Džejmsu, koju svake dve godine objavljuju Univerzitet primenjenih nauka u Cirihu i Svisscom, zasniva se na istraživanju medijskih navika oko 1.000 Švajcaraca između 12 i 19 godina.