Nešto više od polovine švajcarskih firmi reklo je u anketi da planiraju da povećaju svoje budžete za sajber bezbednost za 2023. godinu, u očekivanju da će im biti na putu još napada.
Prema izveštaju „Global Digital Trust Insights 2022“, 51% švajcarskih firmi koje očekuju porast ransomvera i drugih napada sledeće godine je iznad globalnog proseka od 32% .Eksterna veza, koju je u utorak objavila konsultantska kuća PvC.
U međuvremenu, 54% švajcarskih kompanija koje planiraju da povećaju finansiranje sajber odbrane je niže od globalne brojke od 65%; međutim, ovo dolazi nakon što je dve trećine švajcarskih kompanija već prijavilo povećanje budžeta prošle godine.
Dobra većina (66%) švajcarskih kompanija takođe je podržala ideju o standardizovanom okviru i proceduri za prijavljivanje napada, sa informacijama koje bi potom koristile vlasti da daju preporuke za bezbednost industrije (57%). Međutim, njihova spremnost da objave osetljive informacije o hakovima bila je niža od globalnog proseka.
„Za razliku od drugih zemalja, ne postoji jasan trend da kompanije [u Švajcarskoj] žele novi zakon koji ih obavezuje da prijave kršenje bezbednosti“, rekao je Urs Kuderli iz PvC Švajcarska za veb sajt computervorld.ch.
Međutim, Kuderli je dodao da, iako je neophodna veća javno-privatna saradnja u vezi sa sajber-bezbednošću – što je jasno pokazano u anketi – saradnja nije samo obaveza izveštavanja; takođe se radi o iznalaženju jasnog plana kako koristiti informacije za podizanje sajber otpornosti.
Vrh ledenog brega
Između 2020. i 2021. broj sajber-napada prijavljenih Švajcarskom nacionalnom centru za sajber bezbednost (NCSC) porastao je sa 10.833 na 21.712; ovo je, međutim, moglo biti posledica uvođenja pojednostavljenih procedura izveštavanja.
NCSC je tada rekao da pretpostavlja da je stvarni broj napada i dalje „znatno“ veći, jer u Švajcarskoj nema obaveze prijavljivanja.
Za svoj izveštaj, PvC je anketirao više od 3.500 rukovodilaca kompanija u 65 zemalja, uključujući 70 u Švajcarskoj.