Iako je lako prepustiti se kupovini raznovrsnih kozmetičkih proizvoda koje nalazimo u prodavnicama, važno je znati kada treba stati i obratiti pažnju na njihove rokove trajanja.
Zašto je to bitno?
Svaki kozmetički proizvod, od krema i seruma do losiona i ulja, ima ograničen vek trajanja, podseća evropski portal Obelis.

Potencijalni rizici od korišćenja starih proizvoda
Korišćenje zastarelih kozmetičkih proizvoda može štetiti vašoj koži i zdravlju. Nakon otvaranja kreme za lice, njen rok trajanja počinje da teče. Isto važi i za pilinge koji godinama stoje neiskorišćeni. Koliko dugo ovi proizvodi zaista traju?
Vek trajanja nakon otvaranja
Većina proizvoda za negu kože i kose ima naznačen rok trajanja na ambalaži u obliku male ikone otvorene teglice sa brojem (6, 12, 24, 36), što predstavlja broj meseci tokom kojih proizvod treba iskoristiti nakon otvaranja. Ako proizvod nema ovu oznaku, trebao bi imati datum isteka.
Ako izgubite ambalažu ili proizvod nema oznaku, opšte pravilo je da proizvod treba iskoristiti u roku od jedne godine nakon otvaranja. Ovo ne važi za proizvode za sunčanje ili specijalizovane dermatološke proizvode na recept.

Rizici od bakterijske kontaminacije
Produženo korišćenje proizvoda nakon isteka roka trajanja može dovesti do bakterijske kontaminacije, naročito ako se čuva u vlažnim prostorijama poput kupatila. Takvi proizvodi mogu izazvati iritacije, osipe ili akne. Prilikom pregleda svojih kozmetičkih proizvoda, obratite pažnju na promene u teksturi, mirisu ili pojavu masnih i uljanih naslaga. Ako primetite ove promene, odmah bacite proizvod.
Rok trajanja neotvorenih proizvoda
Neotvoreni proizvodi obično traju duže, od dve do pet godina, ali ovo ne važi za kreme za sunčanje i specijalizovane proizvode za lečenje akni.
Čak i neotvoreni proizvodi mogu izgubiti efikasnost ako su čuvani u nepovoljnim uslovima, kao što su visoka vlažnost ili toplota. Idealno bi bilo čuvati ih na hladnom, suvom i tamnom mestu, kao što je frižider, umesto u kupatilu. Nakon isteka roka trajanja, sastojci u proizvodima gube efikasnost, pa ih treba baciti.

Pravilno skladištenje kozmetičkih proizvoda može produžiti njihov vek trajanja, ali je uvek važno proveravati promene u teksturi, mirisu i izgledu kako biste izbegli moguće negativne efekte na kožu i zdravlje.