Pre osam godina, Srbija i Australija sastali su se dva puta, pri čemu je Australija pobedila u grupnoj fazi, ali Srbija je odnela važniju pobedu u polufinalu. Sada su se ponovo našli zajedno u četvrtfinalu u Parizu.
Ovo možemo nazvati prvim poglavljem novootkrivenog rivalstva između Srbije i Australije. Muški timovi će se boriti za mesto u polufinalu u utorak, pre nego što ženski timovi otvore drugo poglavlje i odigraju svoje četvrtfinale između Srbije i Australije u sredu.
Ipak, bilo je i uvoda pre ovog prvog poglavlja. Srbija i Australija se dobro poznaju, i neće biti tajni kada utakmica počne u 14:30 po lokalnom vremenu u utorak.
Ključni duel
Bogdan Bogdanović vs. Peti Mils
Ova dva bek šutera su prošle sezone proveli neko vreme zajedno kao saigrači u Atlanti Hoks, i mnogo su razgovarali o dolasku na Olimpijske igre i igranju najbolje košarke, kako nam je Bogdan Bogdanović potvrdio pre nekoliko dana.
Sada smo spremni za obračun. Peti Mils je prosečno beležio 13.3 poena u grupnoj fazi na stadionu Pjer Moroa, iako je postigao samo 7 od 17 šuteva sa tri poena.
Međutim, Mils već ima utakmicu sa 28 poena protiv Srbije ovog leta. Kada su ove dve ekipe imale prijateljsku utakmicu u Abu Dabiju, bio je to vintage Peti koji je vodio Australiju do dvocifrene pobede nad timom Svetislava Pešića nedelju dana pre Olimpijskih igara.
Mils će igrati svoje peto Olimpijsko četvrtfinale. Samo Endru Gejz, Luis Skola, Pau Gasol i Rudi Fernandez imaju pet nastupa u četvrtfinalu, a Milsov prosečan učinak sugeriše da postiže 22.0 poena u ovoj fazi.
Sa druge strane, srpski navijači će ukazivati na sastave iz te prijateljske utakmice u Abu Dabiju i reći da je nedostatak Bogdana Bogdanovića učinio Srbiju potpuno drugačijim timom.
Bogdanović je do sada bio produktivan na Olimpijadi 2024. godine, beležeći 19.0 poena, uz 4.3 skoka i 3.7 asistencija, dok šutira 54 posto iz igre, 53 posto za tri poena na šest pokušaja po utakmici, i realizuje 89 posto slobodnih bacanja.
Ideja je jasna zašto smo izabrali ovaj duel. Ko god se “zagreje” od ove dvojice, biće mnogo bliži pobedi.
X faktor
Biti plejmejker znači imati odgovornost za organizaciju celog tima, zbog čega je potrebno vreme da se razviju mladi igrači na poziciji “jedan”, jer želite da budu što zreliji.
Trener Brajan Gurdžijan je rekao da su njegovi mladi igrači Džoš Gidi i Dajson Danijels imali problema protiv Grčke jer nisu toliko iskusni na ovom nivou kao Grčki plejmejkeri, a sada se suočavaju sa težim izazovom.
To je zato što trener Pešić voli da vrši veliki pritisak na loptu sa svojim levorukim trojcem. Aleksa Avramović obično počinje na najtežem protivničkom beku, ali tada Ognjen Dobrić ima alate da preuzme.
Protiv Južnog Sudana, Marko Gudurić je ulazio sa klupe da pruži više odbrane na Karliku Džonsu, i sva trojica znaju kako da budu fizički prisutni dok izbegavaju probleme sa faulovima.
Ogroman test za Gidija i Danijelsa, posebno nakon što je trener Gurdžijan stavio naglasak na to područje.
Statistike ne lažu
Oba tima vole otvoren teren, i tražiće poene iz kontranapada svaki put. Čak i ako to znači da Nikola Jokić mora da baci pas preko celog terena posle slobodnih bacanja protivnika, ili ako Džoš Gidi uhvati defanzivni skok i ide od obale do obale.
Srbija postiže 21.3 poena iz kontranapada po utakmici, što znači da će Australija morati što više da kontroliše svoje greške u ovom meču. Prosečno su imali 16.7 po utakmici u grupnoj fazi.
U međuvremenu, Džok Lendejl, Nik Kej i drugi visoki igrači su posebno opasni u ofanzivnom skoku. Australija prosečno ima 11.3 skokova u napadu, ostvarujući 13.3 poena iz druge šanse po utakmici – to je jedino područje u kojem su bili bolji od Srbije tokom grupne faze.
Prošli susreti
Još 2016. godine, Srbija i Australija su bili u istoj grupi na Olimpijskim igrama u Riju, a Australija nije gubila vreme da pošalje poruku ostatku sveta udobnom pobedom od 95-80 nad Srbijom u grupnoj fazi.
Metju Delavedova je bio nezaustavljiv u toj utakmici, postigavši 23 poena sa 13 asistencija za 29 minuta igre, a Australija je imala +21 timski učinak sa njim na terenu.
Delavedova je još uvek sa timom, kao i Peti Mils i Džo Ingles. Mils je postigao 26, Ingles je imao 10 za Bumere, a ova pobeda ih je dovela na drugo mesto u grupi iza SAD-a.
Međutim, mnogo ljudi u Australiji ili Srbiji se neće setiti te utakmice kada se pomenu Olimpijske igre 2016. godine. To je zato što su se ponovo sreli u polufinalu u Brazilu.
Defanzivno remek-delo Srbije videlo je Australiju kako postiže samo 14 poena u prvom poluvremenu. Prednost je narasla na 31 poen u drugom poluvremenu, jer je Srbija stigla do finala ubedljivom pobedom od 87-61.
Za Srbiju, Bogdan Bogdanović i Nikola Jokić su jedina dva igrača koja su se vratila iz 2016. godine. Jokić je imao 9 poena i 11 skokova u tom polufinalu, Bogdanović je završio sa 6 i 6 u istim kategorijama.
Jedini drugi put kada je Srbija igrala protiv Australije na velikom takmičenju bio je 2010. godine. Na FIBA Svetskom prvenstvu u košarci u Turskoj, Srbija je pobedila u grupnoj fazi sa 94-79.