Tehnološke kompanije kao što je Google koriste velike količine podataka za treniranje veštačke inteligencije (AI), uključujući i fotografije i videozapise. Posebno osetljiva područja su fotografije i videozapisi dece. Prema izveštajima američkih medija, roditelji prodaju videozapise lica svoje dece tehnološkim kompanijama za sume od oko 50 dolara.
U svrhu testiranja i poboljšanja tehnologije prepoznavanja lica, Google je unajmio kanadsku kompaniju Telus International za kontaktiranje roditelja dece između 13 i 17 godina i potpisivanje ugovora o korišćenju videozapisa njihovih lica. Roditelji su dali pristanak za prikupljanje ličnih i biometrijskih podataka svoje dece, što uključuje detalje poput oblika kapaka, boje kože i geometrije lica. Google se obvezao da će ove podatke čuvati najviše pet godina, nakon čega će ih obrisati.
Projekt je zahtevao snimanje 11 kratkih videozapisa, uključujući i one gde deca nose kape, maske i naočare, pri čemu je maksimalno trajanje videa bilo 40 sekundi. Tokom snimanja, moderator iz Telusa bio je prisutan putem videopoziva kako bi pomogao u snimanju.

Ova praksa izaziva brojna etička pitanja o prikupljanju i korištenju ličnih podataka, posebno kada su u pitanju maloletnici. Google istražuje načine za pomoć korisnicima u verifikaciji njihovih godina, dok Telus nije želeo da govori o projektu zbog poverljivosti podataka. Ovaj slučaj pokreće diskusiju o potrebi za jasnijim smernicama i regulacijama u vezi s treniranjem AI-a, posebno kada su u pitanju osetljivi podaci kao što su videozapisi dece.