Nocebo efekat, suprotnost placebo efektu, predstavlja pojavu kada negativna očekivanja pacijenta prema određenom lečenju ili medicinskom postupku dovode do negativnih posledica po zdravlje bez fiziološkog razloga. Stručnjaci naglašavaju značaj ovog fenomena, posebno kada su u pitanju informacije o mogućim komplikacijama ili neželjenim efektima koje pacijenti dobijaju pre operacije ili kroz uputstva za lekove.
Na 4. međunarodnoj konferenciji Društva za interdisciplinarne placebo studije (SIPS) u Duisburgu, Nemačka, stručnjaci su diskutovali o velikom uticaju nocebo efekta i o tome kako bi razumevanje ovog fenomena moglo poboljšati medicinsku negu. Jedan od ključnih zaključaka je da komunikacija između lekara i pacijenata može značajno uticati na ishod lečenja.
Dr Ulrike Bingel, profesorka neurologije, ističe da su i placebo i nocebo efekti realni i da se javljaju kao rezultat veoma složenih neurobioloških procesa. Predložila je da se u medicinsku obuku uključi odgovarajući vid komunikacije sa pacijentima, kako bi se smanjio nocebo efekat i unapredila zdravstvena zaštita.
Studija koju je vodio Ben Kolaguri, profesor psihologije na Univerzitetu u Sidneju, pokazala je da način na koji se pacijentima saopštavaju informacije o mogućim neželjenim efektima lečenja može značajno uticati na njihovo iskustvo. U studiji, pacijentima koji su obavešteni da 30% pacijenata doživi mučninu tokom hemoterapije, bilo je manje mučnina u poređenju sa grupom kojoj je rečeno da 70% pacijenata ne doživi mučninu.
Andrea Evers, profesor psihologije na Univerzitetu Lajden u Holandiji, naglašava značaj empatičkog ponašanja i pozitivne komunikacije u lečenju, kao i potrebu za balansom između nocebo i placebo efekata za efikasnije lečenje.
Kritika alternativne medicine od strane Bingel leži u tome što se homeopatija, na primer, zasniva na mehanizmima delovanja koji nisu priznati u savremenim naučnim saznanjima, što može dovesti do obmane pacijenata. Predlaže da se zakonski propisana uputstva za lekove dopune uputstvima na jednostavnom jeziku, koja bi isticala kako lek deluje i, još važnije, njegove prednosti.
Nocebo efekat pokreće važnu diskusiju o ulozi očekivanja i komunikacije u medicini, ukazujući na potrebu za detaljnijim pristupom u interakciji između lekara i pacijenata radi poboljšanja zdravstvene zaštite i smanjenja nepotrebnih zdravstvenih rizika.