Leto 2024. godine oborilo je globalne toplotne rekorde, postavši najtoplije zabeleženo od kada se vode podaci, saopštila je evropska Kopernikus služba za klimatske promene (C3S). Ovo je druga godina zaredom da se obaraju temperaturni rekordi, a klimatski stručnjaci upozoravaju da će ekstremni vremenski uslovi postati još intenzivniji ukoliko se emisije štetnih gasova ne smanje.
“Tokom ovog leta, svet se suočio sa najtoplijim junom i avgustom, kao i najtoplijim danom u istoriji, što je obeležilo najtoplije borealno leto”, izjavila je Samanta Berdžes, zamenica direktora C3S-a.
Klimatske promene izazivaju katastrofe širom sveta
Ekstremne vremenske nepogode, pogoršane klimatskim promenama, izazvale su ovog leta velike štete širom sveta. U Sudanu, poplave uzrokovane obilnim kišama pogodile su više od 300.000 ljudi i doprinele širenju kolere, dodatno pogoršavajući situaciju u ratom zahvaćenoj zemlji.
Na Mediteranu, Italijanska ostrva Sicilija i Sardinija suočena su sa sušom, za koju naučnici tvrde da je posledica klimatskih promena. U Aziji, tajfun Gaemi je u julu prošao kroz Filipine, Tajvan i Kinu, odnoseći preko 100 života, a naučnici potvrđuju da su klimatske promene intenzivirale ovaj razorni tajfun.
Rekordi zbog klimatskih promena i El Ninja
Naučnici navode da su klimatske promene izazvane ljudskom aktivnošću, u kombinaciji sa prirodnim fenomenom El Ninjo, koji zagreva površinske vode u istočnom Tihom okeanu, doprinele rekordno visokim temperaturama. Iako su prošlog meseca ispodprosečne temperature u ekvatorijalnom Pacifiku ukazivale na prelazak u La Ninju, hladniji pandan El Ninju, globalno temperature su nastavile da rastu.
Klimatske promene nastavljaju da predstavljaju veliki izazov za čovečanstvo, a stručnjaci iz Kopernikus službe upozoravaju da bi bez hitnih akcija globalno zagrevanje moglo da izazove još veće katastrofe u budućnosti.