Muškarac star 81 godinu postao je prva osoba koja je primila eksperimentalnu vakcinu protiv neizlečivog raka kože, koju je razvila kompanija Moderna. Osećaj da može doprineti nečemu što može pomoći mnogim ljudima naveo ga je da učestvuje u ovom koraku napretka u medicini.
Ubrizgani genetski RNK materijal, kako navodi britanski The Sun, oponaša markere pronađene na ćelijama raka i pokreće organizam da se bori protiv njih. Ovo otvara nove mogućnosti u borbi protiv raka i može promeniti pristup lečenju ove opake bolesti.
Doktor David Pinato i njegov tim na Imperial koledžu NHS u Londonu trenutno testiraju da li je vakcina dovoljno bezbedna za trogodišnje globalno ispitivanje. Nadaju se da će prvo moći da leče rak kože i pluća, a zatim se proširiti na druge tumore, poput neizlečive bolesti creva ili dojke.
Doktor Kajl Holen iz Moderne izjavio je da su istraživači uzbuđeni zbog ranih rezultata, te da se nadaju da će vakcina doneti novo doba lečenja raka. Profesor Piter Džonson, direktor NHS za rak, takođe smatra da bi vakcine protiv raka mogle biti revolucionarne, pružajući efikasnije i manje toksične terapije.
Sekretarka za zdravstvo Viktorija Atkins ističe da vakcina ima potencijal da spasi živote, pružajući revolucionarni način lečenja strašne bolesti. Ispitivanje će trajati tri godine i uključiće pacijente širom sveta, otvarajući nadu za hiljade ljudi koji se bore sa ovom bolešću. Očekuje se da će vakcina protiv raka doneti novo doba lečenja ove opake bolesti.