Prvi slučaj zaraze virusom Zapadnog Nila u ovoj sezoni potvrđen je u Srbiji. Virus je dijagnostikovan kod osobe iz Beograda krajem prošle nedelje, a ispovest jedne porodice iz Crvenke potvrđuje koliko ovaj virus može biti opasan.
Porodica iz Crvenke deli priču o ženi vedrog duha koja je za samo nekoliko dana od ujeda komarca postala „kao biljka“ i nakon tri meseca borbe preminula.
J. B. iz Crvenke živela je punim plućima. Kao voljena baka, majka i supruga, bila je uvek tu za svoju porodicu. Iako je ušla u sedmu deceniju, energično je obavljala baštenske poslove. Međutim, 21. septembra prošle godine, njen život se iznenada promenio.
Te večeri, nakon druženja sa komšijama u dvorištu, J. B. je iznenada pala na pod. Porodica je prvo pomislila da je reč o skoku pritiska, ali ono što ih je dočekalo bilo je daleko ozbiljnije.
„Pili smo kafu u dvorištu, kada smo ispratili komšije, ona je ustala i samo se srušila. Mislili smo da joj je pritisak skočio. Dozivali smo je, ali nije reagovala. Odmah smo pozvali Hitnu pomoć. Lekari su je prebacili u bolnicu, ali su je vratili kući misleći da je prolazno. Stanje joj se pogoršalo sledećeg dana i ponovo je prebačena u bolnicu gde su utvrdili da je u pitanju virus Zapadnog Nila,“ kaže njen sin.
Nakon meseci borbe, tokom kojih je J. B. bila u komi, porodica je izgubila nadu. U decembru, njeno srce nije izdržalo i preminula je.
„Teško nam je da verujemo da se život promenio u jednom danu. Iza sebe je ostavila mladog sina i unuke. Nedostaje nam svaki dan,“ priča njena snaja.
Porodica veruje da je do ujeda komarca došlo dok je J. B. radila napolju, u bašti.
Groznica Zapadnog Nila je sezonsko oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komarca. Glavni prenosilac virusa je Kuleks pipiens, vrsta komarca koja je prisutna i kod nas. Sezona transmisije virusa u Srbiji traje od juna do novembra.
Institut za javno zdravlje Srbije preporučuje mere zaštite od uboda komaraca, uključujući upotrebu repelenata, nošenje odeće dugih rukava i nogavica svetle boje, izbegavanje boravka na otvorenom u sumrak i zoru, korišćenje zaštitnih mreža i smanjenje broja komaraca u zatvorenim prostorima.
Simptomi virusa Zapadnog Nila mogu proći bez ikakvih znakova, ali neki simptomi mogu biti slični prehladi ili gripu, uključujući groznicu, glavobolju, mučninu, povraćanje, otok limfnih žlezda i osip na koži. Simptomi se javljaju od 3 do 14 dana nakon uboda zaraženog komarca i obično prolaze u roku od nekoliko dana, mada ponekad mogu trajati i više nedelja.