Staklo je inertan materijal koji ne reaguje sa hranom ni tečnostima koje se čuvaju u njemu. To znači da neće prenositi mirise, ukuse ili hemijske supstance u hranu, što može biti slučaj sa nekim plastičnim posudama, posebno ako se koriste za zagrevanje hrane u mikrotalasnoj pećnici.
Zbog svoje nepromenjene prirode, staklo pomaže očuvanju ukusa hrane i pića bez ikakvog dodatnog uticaja na njihov kvalitet.
Čini se da svakodnevno izlaze novi izveštaji o uticaju plastike ne samo na planetu već i na naše zdravlje. Zastrašujuća istraživanja ističu uticaj hemikalija poput BPA i ftalata na reproduktivno zdravlje, posebno kod muškaraca. Međutim, umesto da se zadržavamo na lošim vestima, dobre vesti su da postoje rešenja za gotovo svaku upotrebu plastike koju moderni dom ima kada je u pitanju čuvanje hrane – saveti bez plastike su sada obilni! Jedna od manje poznatih veština je čuvanje smrznute hrane u staklenim teglama. Budi siguran, to je veoma jednostavan zadatak i sa gomilom tegli koje recikliramo svake nedelje neće te ništa koštati. Što se tiče toga šta možete zamrznuti, odgovor je jednostavno sve. Skuvajte duplo više sočiva nego što vam je potrebno i zamrznite polovinu. Napravite veliku količinu sosa za testeninu i zamrznite polovinu. Udvostručite pripremu supe i uštedite jedno večernje kuvanje sledeće nedelje. Lista je beskrajna.
Ostavite dovoljno prostora za ekspanziju
Kada zamrzavate u staklenim teglama, najvažniji korak je da se pobrinete da ostavite dovoljno prostora kako biste sprečili pucanje tegli. Voda, koju nalazimo u svim našim namirnicama, se širi prilikom zamrzavanja, stoga je hrani potreban prostor za kretanje. Preporučujemo da ostavite širinu nekoliko prstiju do jednog centimetra na vrhu tegle kako biste osigurali da se ne slomi staklo.
Otapanje
Kada je u pitanju otapanje hrane, najlakši način je da stavite tegle u frižider na dva dana. Ili ako je, kao i većina nas, to trenutna odluka o tome šta spremati ta ručak, obično nekoliko sati na kuhinjskom stolu će dovoljno omekšati hranu i omogućiti joj da izađe iz tegle. Ili ako vam je potrebno odmah, posuda s vrućom, ali ne ključalom vodom, takođe će biti dobra opcija. Samo stavite teglu u posudu i pomerajte je kako biste osigurali da voda udara sa svih strana stakla. To će otopiti spoljni deo i omogućiti izlazak hrane iz tegle.
Obavezno obeležite hranu
Poslednji savet je da obeležite hranu sa naznakom šta je i datumom. Najbolje je to uraditi na poklopcu, jer markeri se lako brišu sa stakla. To će sprečiti svaku zbunjenost u vezi sa tim šta je šta u trenucima kada vam je to potrebno. Korisno je takođe imati listu na bočnoj strani zamrzivača. Tada ćete tačno znati šta se nalazi unutra, a da ne morate da tražite po hladnoći sa ledenim rukama. Neki drugi korisni resursi mogu se pronaći na internetu.