Danas se u Sočiju sastaju predsednici Rusije i Turske, Vladimir Putin i Redžep Tajip Erdogan, kako bi razgovarali o nizu pitanja, sa posebnim fokusom na sporazum o izvozu žitarica iz crnomorskih luka. Ovaj sastanak dolazi nakon intenzivnih napora Ankare da obnovi koridor žitarica kako bi pomogla u ublažavanju globalne krize sa hranom.
Ankara je poslednjih nedelja snažno radila na ponovnom uspostavljanju koridora žitarica, težeći da postigne sporazum koji bi omogućio brži i lakši izvoz žitarica iz regiona. Ova inicijativa dobija sve veću podršku iz različitih delova sveta.
Erdoganov spoljnopolitički savetnik, Akif Čagataj Kilić, istakao je da Turska igra vodeću ulogu u ovom procesu i da postoji snažna globalna podrška za implementaciju žitnog koridora. Međutim, Kilić je takođe priznao da postoje tehničke komplikacije u vezi sa sporazumom, posebno kada je reč o ruskim žitaricama i mehanizmima plaćanja.
„Situacija utiče na ceo svet, iako smo rezervisani, nadamo se uspehu“, izjavio je Kilić.
Rusija i Ukrajina su trenutno glavni izvoznici žitarica, što dodatno naglašava značaj ovog sporazuma. Putin je Erdoganu u telefonskom razgovoru 2. avgusta dao do znanja da je Moskva spremna da se vrati na crnomorski sporazum o žitu, ali pod uslovom da Zapad ispuni svoje obaveze u pogledu ruskog izvoza žitarica.
Sastanak Putina i Erdogana u Sočiju ima potencijal da utemelji novu fazu saradnje između Rusije i Turske u oblasti poljoprivrednog izvoza, što bi moglo doprineti stabilizaciji svetske prehrambene situacije.