Uprkos tome što je veštačka inteligencija (AI) postala neizostavni deo svakodnevnog života na Zemlji, računari koji pokreću svemirske letelice i dalje se suočavaju sa značajnim ograničenjima. Mnogi od ovih računara nisu u stanju ni da pokrenu AI, a kamoli da je efikasno koriste.
Zaostala tehnologija u svemiru
Sofisticirane letelice koje šaljemo u svemir uglavnom rade zahvaljujući procesorima koje su čak i najmanje zahtevni korisnici na Zemlji odavno prevazišli. Na primer, NASA-in rover „Perseverance“, koji se spustio na Mars u februaru 2021. godine, funkcioniše zahvaljujući procesoru „PowerPC 750“, poznatom kao deo „iMac“ računara s kraja devedesetih godina .
Nova rešenja za svemirske računare
Startap kompanija „Eterio“ iz San Franciska odlučila je da razvije jače računarske sisteme za upotrebu u svemiru. Prvi napredniji sistem biće ugrađen u Transporter 11, letelicu kompanije „SpaceX„, koja bi trebalo da bude lansirana za petnaestak dana.
Mali računar „AetherNxN“, zasnovan na procesoru „Nvidia Orin“, biće zaštićen od radijacije zahvaljujući materijalu koji je razvila još jedna startap kompanija, „Cosmic Shielding Corporation“ (CSC). Elektronski uređaji u svemiru štite se od radijacije na dva načina: ili su zaštićeni materijalima poput aluminijuma i tantala, ili su dizajnirani sa većom tolerancijom na radijaciju.
Nova tehnologija zaštite
Računar kompanije „Eterio“ pravljen je da ima veću toleranciju na radijaciju, ali je takođe zaštićen materijalima kompanije CSC, što omogućava da hardver koji podržava AI radi u teškim uslovima. Materijal nazvan „Plasteel“ (plasčelik), termin iz serijala „Dina“ Frenka Herberta, je polimer pomešan sa nanočesticama koje blokiraju radijaciju, a proizvodi se pomoću 3D štampe.
CSC navodi da materijal ne samo da štiti od ukupne doze radijacije, već je efikasniji od tradicionalnih materijala u ograničavanju takozvanih efekata pojedinačnih događaja. Ovi efekti, iako retki na Zemlji zbog zaštite atmosfere, mogu biti destruktivni u svemiru.
Nova era u istraživanju svemira
Nova tehnologija zaštite biće neophodna za ugradnju složenijih procesora u letelice koje će istraživati duboki svemir. Iz kompanije „Eterio“ predviđaju da će upotreba naprednijih procesora označiti novu eru u istraživanju svemira, omogućavajući letelicama da koriste veštačku inteligenciju za analizu podataka, donošenje odluka i autonomno upravljanje u ekstremnim uslovima svemira.
Sa ovim inovacijama, očekuje se da će svemirske misije postati još efikasnije i produktivnije, otvarajući vrata za nova otkrića i mogućnosti u istraživanju kosmosa.