Kapaciteti za proizvodnju energije iz vetra i sunca u Evropskoj uniji porasli su za 65 odsto od 2019. godine, prema analizi energetskog think tanka Ember. Najveći doprinos ovom rastu dala je Nemačka, dok Španija zauzima drugo mesto.
U izveštaju objavljenom u ponedeljak, Ember navodi da je Nemačka zaslužna za 22% ukupnog povećanja kapaciteta, a Španija za 13%. Više od polovine zemalja članica EU udvostručilo je svoje kapacitete za proizvodnju energije iz vetra i sunca tokom ovog perioda.
Od 2019. do 2023. godine, solarni kapaciteti u EU su se više nego udvostručili, dostigavši 257 gigavata, dok su kapaciteti energije vetra porasli za gotovo trećinu, na 219 gigavata. Zahvaljujući ovim novim kapacitetima, zajednički udeo energije vetra i sunca u proizvodnji električne energije u EU porastao je sa 17% na 27% u poslednje četiri godine.
Promene u energetskom sektoru EU od 2019. godine pokrenute su ambicioznim klimatskim politikama i merama za smanjenje zavisnosti od ruskog gasa. Prema Emberovoj stručnjakinji Sarah Brown, ove politike su omogućile održiv prelaz na obnovljive izvore energije.
Strategija Evropske komisije „Green Deal“ predviđa da obnovljivi izvori energije čine najmanje 42,5% ukupne energije u EU do 2030. godine, a cilj je da EU postane klimatski neutralna do 2050. godine. Ova strategija obuhvata mere u oblastima kao što su energija, transport, industrija i poljoprivreda.