Grupa istraživača iz Španije, predvođena Antonijem Alkamijem iz CSIC-a, donosi izuzetno značajno otkriće o prisustvu visokopatogenog virusa ptičije gripe na Antarktiku. Ova informacija dobivena je analizom uzoraka mrtvih ptica pomoraca, koje su argentinski istraživači pronašli u blizini antarktičke baze „Primavera“. Ovo neočekivano otkriće postavlja pitanje o tome kako je virus, koji je obično prisutan u drugim dijelovima svijeta, stigao na tako udaljeno i izolovano područje.
Španski istraživači su provodili analize pod maksimalnim sigurnosnim merama kako bi sprečili potencijalno širenje virusa među ljudima. Ovo je prvi put da je visokopatogeni virus ptičijeg gripa identifikovan na Antarktiku, pružajući nova saznanja o ranije nepoznatim aspektima ekologije i širenja bolesti na ovom kontinentu.
Uzorci su bili dobijeni izuzetno oprezno kako bi se izbjeglo unošenje virusa u ljudski okoliš. Nakon dobijanja uzoraka, istraživački tim je promptno deaktivirao prisutne viruse kako bi se omogućila njihova sigurna analiza. Argentinski brod „Kombinovana antarktička patrola“ prevezao je uzorke do španske antarktičke baze „Gabrijel de Kastilja“ na otoku Desepšn, gde su ih analizirali Anđela Vaskez i Antonio Alkami iz CSIC-a.
Analize su pokazale da su ptice bile zaražene podtipom ptičije gripe H5, s najmanje jednim slučajem visokopatogenog virusa. Ova saznanja mogla bi imati šire implikacije za buduće istraživačke projekte, zdravstvene sigurnosne protokole i programe zaštite divljih vrsta na Antarktiku.
Otkriće visokopatogenog virusa ptičije gripe na ovako udaljenom području naglašava potrebu za međunarodnom saradnjom i koordinacijom u suočavanju s globalnim izazovima u vezi sa zdravljem i ekologijom. Španija je već ranije, u novembru, pokrenula protokol protiv visokopatogene ptičije gripe na Antarktiku, a ovo otkriće dodatno podvlači važnost takvih preventivnih mjera.
Ovo otkriće ne samo što doprinosi razumijevanju ekosistema Antarktika, već također postavlja nova pitanja o uticaju klimatskih promjena i globalnih faktora na širenje bolesti među divljim vrstama na ovom kontinentu. S obzirom na udaljenost i prirodne barijere Antarktika, ovo iznenađujuće saznanje istraživačima otvara novo područje za proučavanje i pažljivo praćenje.
Ovo pionirsko otkriće španskih naučnika na Antarktiku ne samo da mijenja dosadašnje pretpostavke o prisustvu visokopatogenih virusa na tom području, već i postavlja nova pitanja o globalnom širenju bolesti među divljim vrstama i uticaju klimatskih promjena.