Očekuje se da će Američko Ministarstvo trgovine u narednim nedeljama predložiti zabranu Kineskog softvera u samoupravljajućim i povezanim vozilima, prema izvorima upoznatim s ovim pitanjem.
Bajdenova administracija planira da izda predloženo pravilo koje bi zabranilo Kineski softver u vozilima u Sjedinjenim Američkim Državama sa Levelom 3 automatizacije i iznad, što bi takođe značilo zabranu testiranja samoupravljajućim vozila Kineskih kompanija na Američkim putevima.
Administracija, u ranije neobjavljenoj odluci, takođe planira da predloži zabranu vozila sa Kineski razvijenim naprednim modulima za bežičnu komunikaciju na putevima u SAD, dodali su izvori.
Prema predlogu, proizvođači automobila i dobavljači morali bi da potvrde da nijedan njihov softver za povezana ili napredna samoupravljajuća vozila nije razvijen u “stranoj entitetu od interesa” poput Kine, rekli su izvori.
Ministarstvo trgovine je prošlog meseca izjavilo da planira da izda predložena pravila o povezanim vozilima u avgustu i očekuje se da će nametnuti ograničenja za neki softver napravljen u Kini i drugim zemljama koje se smatraju protivnicima.
Na pitanje za komentar, portparol Ministarstva trgovine je u nedelju rekao da je ministarstvo “zabrinuto zbog rizika po nacionalnu bezbednost povezanih s povezanim tehnologijama u povezanim vozilima”.
Biro za industriju i bezbednost Ministarstva trgovine će izdati predloženo pravilo koje će se “Fokusirati na specifične sisteme od interesa unutar vozila. Industrija će takođe imati priliku da pregleda to predloženo pravilo i dostavi komentare”.
Kineska ambasada u Vašingtonu nije odmah komentarisala, ali je Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova ranije pozvalo Sjedinjene Države da “poštuju zakone tržišne ekonomije i principe fer konkurencije”. Oni tvrde da su Kineski automobili popularni širom sveta jer su se pojavili iz oštre tržišne konkurencije i tehnološki su inovativni.
U sredu su Bela kuća i Državni sekretarijat održali sastanak sa saveznicima i liderima industrije kako bi “zajednički rešavali rizike po nacionalnu bezbednost povezane s povezanim vozilima”, saopštilo je ministarstvo. Izvori su rekli da su zvaničnici otkrili detalje o planiranom pravilu administracije.
Sastanak je uključivao zvaničnike iz Sjedinjenih Država, Australije, Kanade, Evropske unije, Nemačke, Indije, Japana, Republike Koreje, Španije i Ujedinjenog Kraljevstva, koji su “razmenili stavove o rizicima po podatke i sajber bezbednost povezanim s povezanim vozilima i određenim komponentama”.
Level 3, poznat i kao uslovna vožnja automatizacijom, podrazumeva tehnologiju koja omogućava vozačima da se bave aktivnostima iza volana, poput gledanja filmova ili korišćenja pametnih telefona, ali samo u ograničenim uslovima.
U novembru je grupa Američkih zakonodavaca izrazila zabrinutost zbog toga što Kineske kompanije prikupljaju i obrađuju osetljive podatke tokom testiranja autonomnih vozila u Sjedinjenim Državama i postavila pitanja za 10 velikih kompanija uključujući Baidu, Nio, WeRide, Didi Chuxing, Xpeng, Inceptio, Pony.ai, AutoX, Deeproute.ai i Qcraft.
Pisma su navela da su Kineske kompanije za autonomna vozila u 12 meseci do novembra 2022. godine testirale više od 450.000 milja u Kaliforniji. U julu 2023. godine, sekretar za saobraćaj Pete Buttigieg izjavio je da je njegovo ministarstvo zabrinuto zbog nacionalne bezbednosti Kineskih kompanija za autonomna vozila u Sjedinjenim Državama.
Administracija je zabrinuta da bi vozila mogla koristiti sisteme za nadzor vozača za prisluškivanje ili snimanje putnika ili čak preuzimanje kontrole nad samim vozilom.
“Rizici po nacionalnu bezbednost su prilično značajni”, izjavila je ministarka trgovine Gina Raimondo u maju. “Odlučili smo da preduzmemo akciju jer je ovo zaista ozbiljna stvar”.