Iranska i izraelska vojska spadaju među najmoćnije oružane snage na Bliskom istoku, a tenzije između ove dve zemlje konstantno privlače pažnju svetske javnosti. Iako je veći vojni sukob između ove dve nacije do sada bio izbegnut, njihova stalna trka u naoružanju postavlja pitanje – koja od njih ima prednost u slučaju eventualnog sukoba?
Iran, sa svojom velikom populacijom i geopolitičkim ambicijama, poseduje jednu od najvećih vojski u regionu. Njegove oružane snage broje više od pola miliona aktivnih vojnika, uz dodatnih 350.000 rezervista. Pored toga, Iran je poznat po svojoj Revolucionarnoj gardi, elitnoj jedinici sa značajnim političkim i vojnim uticajem. Gardisti su posebno obučeni i opremljeni za specijalne operacije i smatraju se ključnim stubom iranske odbrane.
Jedan od glavnih aduta iranske vojske je njen raketni program. Iran ima veliku zalihu balističkih raketa srednjeg i dugog dometa, od kojih su mnoge sposobne da dosegnu izraelsku teritoriju. Pored toga, Iran ulaže u razvoj domaće vojne industrije, uključujući proizvodnju dronova, tenkova i borbenih aviona. Međutim, iranski vojni arsenal i dalje zavisi od zastarelih sovjetskih i američkih sistema, kupljenih pre Islamske revolucije 1979. godine, što ograničava njegovu tehnološku nadmoć u poređenju sa zapadnim silama.
S druge strane, izraelska vojska, poznata kao Izraelske odbrambene snage (IDF), iako znatno manja po broju vojnika, smatra se jednom od najefikasnijih i tehnološki najnaprednijih vojski na svetu. Izrael ima oko 170.000 aktivnih vojnika i 465.000 rezervista, ali njegova snaga leži u modernoj opremi i visokotehnološkim sistemima. Izraelska vojska uživa podršku Sjedinjenih Američkih Država, koje redovno snabdevaju Izrael najnovijom vojnom opremom, uključujući borbene avione, raketne sisteme i napredne tehnologije za elektronsko ratovanje.

Izrael je takođe poznat po svom naprednom sistemu protivraketne odbrane „Iron Dome„, koji je sposoban da presretne i uništi neprijateljske rakete pre nego što stignu do cilja. Pored toga, Izrael poseduje nuklearni arsenal, iako njegova vlada nikada nije zvanično potvrdila posedovanje nuklearnog oružja. Nuklearni kapaciteti, zajedno sa superiornom avijacijom i obaveštajnim službama, daju Izraelu značajnu prednost u potencijalnom sukobu.
Obe zemlje razvijaju i sofisticirane sisteme za cyber ratovanje, što postaje sve važniji element modernog vojnog sukoba. Iran i Izrael su već više puta bili umešani u cyber napade jedni na druge, a stručnjaci očekuju da će cyber ratovanje igrati ključnu ulogu u bilo kakvom budućem sukobu.
Dok Iran poseduje brojčanu prednost, Izrael se oslanja na tehnološku nadmoć i stratešku prednost koju mu pruža podrška zapadnih saveznika. Oba naroda ulažu ogromne resurse u modernizaciju svojih vojnih snaga, dok regionalne i međunarodne tenzije nastavljaju da rastu. Izrael je okružen neprijateljskim susedima i konstantno unapređuje svoje sposobnosti kako bi osigurao svoju bezbednost, dok Iran koristi svoju vojsku i proxy snage u regionu kako bi proširio svoj politički i vojni uticaj, posebno u Siriji, Iraku, Jemenu i Libanu.
U slučaju otvorenog sukoba, ishod bi zavisio od mnogih faktora, uključujući podršku međunarodne zajednice, geografske prednosti, kao i sposobnost obaveštajnih službi da predvide i preduprede neprijateljske napade. Dok Iran i dalje teži da postane vodeća sila na Bliskom istoku, Izrael ostaje snažno utvrđena vojna sila, sposobna da se brani i izdrži pritisak čak i u najtežim okolnostima.
Dokle god tenzije između Irana i Izraela traju, region ostaje na ivici sukoba, a vojne snage obe zemlje nastavljaju da se pripremaju za moguće scenarije, dok se svet nada da će diplomatska rešenja sprečiti izbijanje ozbiljnog konflikta.