Španija je zabeležila svoju najtopliju zimu od kada su počela merenja, saopštila je nacionalna meteorološka agencija AEMET. Zima, koja obuhvata decembar, januar i februar, bila je za zapanjujućih 1,9 stepeni Celzijusa toplija od uobičajene, čime je ova zima proglašena za najtopliju otkako su započela sistematska merenja 1961. godine. Klimatske rekonstrukcije čak ukazuju na to da bi ovo mogla biti najtoplija zima u Španiji od 1870. godine.
Ove neobično visoke temperature proširile su se širom zemlje, sa posebno izraženim porastom na području centralnog Mediterana i Kanarskih ostrva. Šesta je to zima zaredom koja je toplija od proseka, naglašavajući sve prisutniju pojavu klimatskih promena.
Iako je severozapadni deo Španije doživeo obilne padavine, većina kiše je pala u vlažnim oblastima koje nisu bile u kritičnoj potrebi za vodom. Padavine su donekle ublažile dugotrajnu sušu u slivu reke Tajo, ali su unutrašnje rezerve vode u Kataloniji, koja se bori sa intenzivnom sušom i nalazi se u vanrednom stanju, trenutno na samo 15 posto kapaciteta. Prošle godine u ovom periodu, rezerve su bile na 27 posto.
Situacija sa sušom je posebno teška na jugu i istoku Andaluzije, koja se već osam godina suočava sa ovim problemom. Ulazak u prolećne mesece nosi neizvesnost, s prognozama koje sugerišu da bi temperature mogle ostati znatno više od proseka sve do juna, dok je mogućnost padavina neizvesna.
Ova dugotrajna suša stavlja Španiju pred ozbiljne izazove, sa planovima vlade da u slučaju nastavka suše tokom leta, vodu za potrebe Katalonije, uključujući i Barselonu, uvozi brodovima iz Valensije.
Rekordno topla zima i dugotrajna suša u Španiji ističu urgentnost borbe protiv klimatskih promena i potrebu za prilagođavanjem novonastalim ekološkim uslovima. Dok se zemlja priprema za mogući nastavak teških uslova, jasno je da će klimatske promene i upravljanje vodnim resursima biti ključni izazovi u godinama koje dolaze.