Srbija je pokrenula pilot projekat za zeleni vodonik, HyDSerbia, u saradnji s nemačkom kompanijom Leipziger Energiegesellschaft, čime je napravljen važan korak ka energetskoj tranziciji i dekarbonizaciji u zemlji. Projekat, čije finansiranje obezbeđuje nemačka vlada, odvija se u okviru Nacionalne strategije za vodonik i smernica za podršku međunarodnim projektima, kako bi se omogućio dalji razvoj tržišta zelenog vodonika.
HyDSerbia, kao prvi ovakav projekat u Srbiji, uključuje izgradnju postrojenja za pilot proizvodnju zelenog vodonika. Rad na projektu je započet u decembru 2022. godine, a završetak je planiran za jun 2026. Uz budžet od 3,5 miliona evra, projekat će istražiti mogućnosti za industrijsku proizvodnju, kao i potencijal za budući izvoz zelenog vodonika na nemačko tržište.

U okviru pilot postrojenja u Srbiji biće kombinovani solarni paneli i uređaji za proizvodnju vodonika, čime će se omogućiti mala industrijska proizvodnja, ali i praktična upotreba zelenog vodonika u zemlji. Projekat ima važnu ulogu kao studija slučaja za buduću industrijsku proizvodnju u Srbiji i u celom regionu, sa naglaskom na tehničke i regulatorne aspekte koje je potrebno uskladiti.
Pored osnovnog pilot postrojenja, nemački istraživački institut Fraunhofer-Center für Silizium-Photovoltaik angažovan je za izradu studije izvodljivosti koja se odnosi na industrijsku proizvodnju i transport zelenog vodonika u Srbiji. Ova studija, koja traje od oktobra 2023. do jula 2024. godine, trebalo bi da pruži precizne podatke o tehničkim mogućnostima i tržišnim potencijalima za zelenu energiju u Srbiji.

Klaus Miler, direktor nemačke KfW banke za Jugoistočnu Evropu, naglasio je da je Nemačka zainteresovana za razvoj inovativnih projekata obnovljive energije u Srbiji, uključujući zeleni vodonik. Podrška koju pruža Nemačka obuhvata ne samo finansiranje, već i širenje nemačke tehnologije u inostranstvu, čime se stvara osnova za buduće lance snabdevanja zelenim vodonikom.
Pomenute smernice za finansijsku podršku predstavljaju ključni deo nemačke strategije za promovisanje međunarodnog tržišta zelenog vodonika, omogućavajući zemljama izvan Evropske unije da postanu deo ove ekološke tranzicije.
Projekat HyDSerbia tako postavlja Srbiju na mapu kao regionalnog lidera u inovacijama vezanim za zelenu energiju, dok istovremeno jača veze između Srbije i Nemačke u zajedničkim naporima za klimatski neutralnu budućnost.