U proteklim mesecima, inflacija je postala goruća tema kako u Srbiji, tako i u celom regionu. Najnoviji podaci ukazuju na to da Srbija zadržava neslavno prvo mesto po godišnjoj stopi inflacije u regionu, sa inflacijom od 6,4% u februaru. Iza nje se redom nalaze Crna Gora sa 4,4%, Hrvatska sa 4,1%, Slovenija sa 3,4%, Severna Makedonija sa 3%, Albanija sa 2,6%, dok Bosna i Hercegovina ima najnižu stopu inflacije od 1,96% na godišnjem nivou.
U Srbiji je inflacija u februaru blago pala sa 6,4% u januaru na 5,6% u odnosu na isti mesec prošle godine. Ova promena dolazi usled prosečnog povećanja cena proizvoda i usluga za ličnu potrošnju za 0,6% u februaru u odnosu na januar.
Povećanje cena zabeleženo je u više kategorija, uključujući alkoholna pića i duvan (2,0%), prevoz (1,9%), restorane i hotele (1,0%), hranu i bezalkoholna pića, zdravlje (po 0,4%), dok su pad cena zabeležile kategorije odeće i obuće (-1,1%) i komunikacija (-0,1%).

U Crnoj Gori, godišnja stopa inflacije blago je porasla na 4,4% u januaru 2024., s cenama stanovanja i režija koje rastu brže od prethodnog meseca. I u Hrvatskoj se zabeležila stopa inflacije od 4,1% na godišnjem nivou u februaru, nastavljajući trend usporavanja inflacije.
Severna Makedonija je zabeležila najnižu stopu inflacije od juna 2021., sa 3% u februaru 2024., dok su cene hrane, bezalkoholnih pića, alkohola, duvana, i odeće i obuće opadale.
Ova situacija ukazuje na to da iako je inflacija i dalje visoka, postoji tendencija njenog blagog usporavanja u celom regionu. Inflacija utiče na svakodnevni život građana, povećavajući troškove života i izazivajući zabrinutost u pogledu kupovne moći i ekonomske stabilnosti. Ove promene na ekonomskoj sceni Balkana svedoče o dinamičnom periodu prilagođavanja i izazova, ali i o postepenim naprecima ka stabilizaciji.