Očekuje se da će Evropa ovog leta doživeti rekordan broj turista. U prva tri meseca 2024. godine, broj međunarodnih dolazaka porastao je za 7,2% u odnosu na period pre pandemije 2019. godine, prema podacima Evropske komisije za turizam, sa 120 miliona međunarodnih turista koji su posetili region. Iako je ovo dobra vest za turističku industriju, posetioci se suočavaju sa izazovima tokom vrhunca sezone, uključujući kašnjenja letova, visoke temperature, nove zakone i velike događaje. Evo šta treba da znate da bi vaše putovanje po Evropi ovog leta proteklo glatko.
- Problemi sa letovima
Povećan broj putnika, manjak osoblja i štrajkovi doveli su do kašnjenja 106,7 miliona putnika prošlog leta u Evropi. Tokom avgustovskog vikenda u Velikoj Britaniji, tehnički problemi su poremetili letove za preko 700,000 putnika. Ove godine, EasyJet je otkazao preko 100 letova iz Pariza zbog zabrane letova tokom ceremonije otvaranja Olimpijskih igara, dok je Ryanair smanjio broj letova zbog kašnjenja u isporuci novih Boeing aviona. Proverite informacije o letovima na sajtu aerodroma i pratite društvene mreže za najnovije informacije. Možda imate pravo na naknadu u slučaju problema, pa je korisno da kupite putno osiguranje čim rezervišete let.

- Putovanje vozom
Izbegnite gužve na aerodromima i uživajte u lepoti Evrope putovanjem sa vozom. Nove rute uključuju brzu liniju koja povezuje Barselonu sa Madridom i Seviljom, noćni voz od Brisela do Praga, dnevnu liniju između Vilnjusa i Rige, obnovljeni noćni voz između Pariza i Nice, kao i voz od Rima do Dolomita. Francuska je uvela mesečnu voznu kartu od 49 evra, ali je dostupna samo za mlađe od 27 godina i ne važi za brze TGV vozove i region Ile-de-France.
- Kako se nositi sa požarima
Visoke temperature prošlog leta izazvale su požare u popularnim turističkim destinacijama poput Tenerifa, Španije, Grčke, Portugala i Italije. Ove godine su već preduzete mere za prevenciju, kao što je zabrana paljenja vatre na otvorenom u Grčkoj i povećana ulaganja u sisteme za otkrivanje požara. Osigurajte se na vreme i pratite zvanične savete za putovanja. Ako vas požari ili druge prirodne katastrofe zateknu tokom putovanja, pratite uputstva hitnih službi i kontaktirajte svog turističkog operatera ili avio-kompaniju za pomoć pri povratku.
- Veliki događaji i vaš put
Letnji događaji poput turneje Taylor Swift po Evropi i UEFA Evropskog prvenstva u Nemačkoj privući će veliki broj posetilaca. Olimpijske igre u Parizu očekuju tri miliona dodatnih posetilaca, što znači veće gužve, više cene, pretrpan javni prevoz i dodatne bezbednosne provere. Ako vaš odmor koincidira sa nekim događajem, istražite okolne atrakcije koje mogu biti manje posećene ili uživajte u atmosferi grada tokom događaja.

- Izbegavanje prenatrpanih destinacija
Dok mnogi gradovi pozdravljaju povratak turizma, drugi pokušavaju da smanje broj posetilaca. U Barseloni su turističke grupe ograničene na 20 osoba, dok je broj posetilaca Akropolja u Atini limitiran na 20,000 dnevno. Dubrovnik je smanjio broj prodavnica suvenira za 80%, a u Santa Cruz de Tenerifeu održan je protest protiv turizma. Razmotrite manje posećene destinacije kao što su Folegandros umesto Santorinija, Šibenik umesto Dubrovnika ili Valensija umesto Barselone.
- Kako se nositi sa vrućinama
Godina je bila najtoplija zabeležena godina, sa temperaturama preko 40°C širom Mediterana. Razmotrite putovanje van najtoplijih meseci (jul-septembar) ili posetite severnije destinacije kao što su Danska, Nemačka, Belgija, Litvanija ili Irska. Ako su temperature visoke, nosite kremu za sunčanje, izbegavajte izlazak tokom najtoplijeg dela dana i pijte dovoljno vode. Pazite na ranjive grupe kao što su deca i stariji.
- Lokalni zakoni i takse
Informišite se o lokalnim zakonima pre putovanja. U Veneciji je uvedena taksa od 5 evra za dnevne posetioce, koja se može platiti unapred online. Gosti koji ostaju preko noći su izuzeti, ali moraju da se registruju. U Majorki i Ibici uvedene su zabrane pijenja na ulici i prodaje alkohola noću.