Švajcarska je možda zemlja ukusnih čokolada, bombona i kvalitetnog sladoleda, ali je i zemlja zubarskih troškova. I za razliku od mnogih drugih zemalja, Švajcarska uključuje samo minimalno pokriće za stomatološku negu u svoje osnovno obavezno zdravstveno osiguranje.
Zdrav osmeh je veoma važan za većinu ljudi, ali njegovo održavanje može biti skupo u Švajcarskoj. Troškovi stomatološkog i ortodontskog lečenja mogu brzo da rastu.
Oni nisu pokriveni zakonom obaveznog zdravstvenog osiguranja i često više nisu pokriveni polisama dopunskog osiguranja.Evo svega što treba da znate o plaćanju stomatološkog osiguranja, od troškova do onoga što je pokriveno.
Kada se plaća osnovno osiguranje?
Neće biti toliko iznenađenje da mnogi stomatološki tretmani u Švajcarskoj – ako ne i većina – zapravo nisu pokriveni obaveznim osnovnim zdravstvenim osiguranjem. Umesto toga, ljudima se savetuje da razmotre dodatno osiguranje. Ipak, to ne znači da vaše osnovno osiguranje neće pokriti nijedan od vaših stomatoloških tretmana.
Kada je potrebno da se uzme zubno osiguranje?
Pošto su troškovi stomatologije u Švajcarskoj neverovatno visoki i osnovno osiguranje će ih pokriti samo u izuzetnim slučajevima, sklapanje stomatološkog osiguranja se generalno smatra pametnim potezom u bilo kom uzrastu. Ako imate dodatno osiguranje povrh osnovnog, onda bi trebalo da proverite da li ovo pokriva bilo kakvu stomatološku negu i lečenje.
Uzimajući stomatološko osiguranje, možete uštedeti novac, posebno kada imate složenije i stoga skuplje stomatološke radove kao što su proteze ili implantati.
U idealnom slučaju, trebalo bi da osigurate dete pre nego što navrši 5 godina. Do tada za dopunsko stomatološko osiguranje nije potrebno lekarsko uverenje sa podacima o stanju zuba deteta.
Kasnije ćete možda zahtevati zubarski sertifikat da biste sklopili stomatološko osiguranje, u zavisnosti od polise. Ako u ovom trenutku već postoje neusklađenosti, nedostaju zubi ili proteze, vaš zahtev za osiguranje može biti odbijen. Međutim, ako ste već osigurani, vaša polisa ne može biti prekinuta.
Troškovi lečenja zuba u Švajcarskoj:
Ispuna zuba: 200 do 500 franaka
Vađenje umnjaka: 500 do 800 franaka
Korenski kanal: 700 do 1500 franaka
Implantati: 1.000 do 10.000 franaka
Proteze: 4.000 do 12.000 franaka
Koliko košta stomatološko osiguranje?
Troškovi dopunskog stomatološkog osiguranja variraju u velikoj meri i zavise od obima usluga predviđenih u vašem ugovoru. To znači da će se prilikom određivanja mesečne cene uzeti u obzir i period čekanja, ograničenje sume, starost i stanje zuba.
Za odrasle, osiguranje obično pada u rasponu od 30 do 50 franaka mesečno. Međutim, ako imate istoriju skupog stomatološkog lečenja, verovatno ćete morati da platite veću premiju osiguranja.
Osiguranje dece se kreće između 10 i 20 franaka.
Šta će moje stomatološko osiguranje pokriti?
Većina ugovora se zaključuje s obzirom na specifične stomatološke potrebe. Međutim, generalno, dodatno stomatološko osiguranje u Švajcarskoj pokriva profilaksu (čišćenje zuba), lečenje zuba (plombe, kanali korena), proteze (implantati, krunice) i ortodontske mere (proteze, retaineri).
Šta treba da znam o periodu čekanja?
Kada se osigurate u Švajcarskoj, suočićete se sa takozvanim periodom čekanja, što znači da vaše novo zdravstveno osiguranje neće plaćati nikakve beneficije u određenom vremenskom periodu. Dužina ovog vremenskog okvira varira od provajdera do provajdera, ali može trajati do osam meseci.
Period čekanja u suštini funkcioniše kao zaštitna mera za osiguravajuću kuću kako bi osigurala da nije odgovorna za bilo kakvu štetu na Vašim zubima koja je mogla nastati ili nastati pre zaključenja ugovora.
Međutim, ako želite da se odreknete ovog perioda čekanja, postoji mnogo polisa koje će vas odmah osigurati.
Postoje li starosne granice?
Osiguravajuća društva obično imaju starosne granice za nove kandidate (na primer, 50 godina). Nećete moći da dobijete stomatološko osiguranje kada pređete starosnu granicu. Kao opšte pravilo, što ste stariji, manja je verovatnoća da će vam biti odobreno stomatološko osiguranje.