Moderni pametni telefoni obično pružaju podršku za softver tokom četiri ili više godina, ali u Android okruženju, ovo je relativno nova pojava. Dakle, ako neko poseduje uređaj star tri ili više godina, verovatno se približava kraju podrške. Ranije je bilo uobičajeno da podrška traje do tri godine, u nekim slučajevima i samo dve.
Najčešće se to dešavalo sa uređajima srednje ili niže klase. Ipak, svi uređaji, pre ili kasnije, stignu do „softverskog kraja“, pa se postavlja pitanje šta raditi s njima nakon toga.
Prva stvar koju treba primetiti jeste da li je telefon dostigao kraj ciklusa ažuriranja operativnog sistema, što obično dolazi prvo, ili je proizvođač prestao pružati sigurnosna ažuriranja. Svaki od ovih scenarija ima različite implikacije za telefon.
Ažuriranja operativnog sistema uključuju nove funkcije i najnoviju verziju Androida. Ova vrsta ažuriranja donosi novi izgled uređaja, sigurnosna rešenja i uopšteno nove mogućnosti. Kada to prestane, ne treba odmah očekivati probleme. Pre svega, funkcionalnost uređaja neće nestati samo zato što nije na najnovijoj verziji Androida. Ključni softver, poput Google Pay-a i Play Store-a, kao i aplikacije trećih strana, i dalje će raditi.
Šta sa starijim aplikacijama?
Starije aplikacije će takođe nastaviti raditi neko vreme, jer su developeri obično usmereni ka širokoj bazi korisnika, a Android i dalje podržava kompatibilnost unazad, koliko god je to moguće. Ukratko, propuštanje ažuriranja operativnog sistema znači da korisnik možda neće imati pristup nekim novim funkcijama, ali i dalje će moći pristupiti većini, ako ne i svim, aplikacijama trećih strana, kao i osnovnim funkcijama Androida.
Međutim, na kraju neće biti moguće instalirati neke aplikacije na starije verzije Androida, odnosno one koje su starije od pet godina. Ipak, ovo je prilična retkost, jer mnoge aplikacije i dalje podržavaju širok raspon verzija Androida. Ovde dolazimo do pitanja sigurnosti…
Iako će Android i dalje uglavnom omogućavati korišćenje popularnih aplikacija čak i na nepodržanim (starim) verzijama Androida, sigurnosne funkcije će prestati stizati do njih, izlažući svakog korisnika opasnosti od savremenih malvera. Ovo takođe znači veći rizik od gubitka podataka, što može dovesti do finansijske i materijalne štete.
[…] se tiče kamera, pametni telefon je dobio glavnu IMX890 kameru od 50 MP, a to je isti 1/1.56″ senzor koji koriste flagship […]