Svemirska letelica Starlajner u vlasništvu Boinga uspešno se vratila na Zemlju nakon misije bez posade. Međutim, astronauti koji su bili deo posade, NASA Butch Villmore i Sunni Villiams, ostali su na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) zbog tehničkih problema koji su nastali nakon lansiranja.
Nakon što se odvojila od ISS-a, letelica se sama vratila na Zemlju, ali je NASA procenila da bi za astronaute bilo previše rizično da koriste Starlajner za povratak. Umesto toga, oni će se vratiti na Zemlju na SpaceKs-ovom Crew Dragon-u, ali ne pre februara, produžavajući svoju planiranu osmodnevnu misiju na osam meseci.
Tehnički problemi i uspešno sletanje
Let Starlajnera je trajao šest sati, a letelica je uspešno sletela u luku Vajt Sends u Novom Meksiku u petak u 23:01 po lokalnom vremenu. Sletanje je izvršeno uz pomoć padobrana koji su usporili letelicu pri ulasku u Zemljinu atmosferu.
Portparol NASA-e izrazio je zadovoljstvo uspešnim povratkom letelice, iako bi misija bila uspešnija da je sve išlo po prvobitnim planovima. Astronauti Vilmor i Vilijams su raspoloženi i u redovnom su kontaktu sa svojim porodicama.
Prvi probni let sa posadom i izazovi Boinga
Ovo je bio prvi probni let Starlajnera sa posadom, ali su problemi nastali odmah nakon lansiranja sa Floride 5. juna. Curenje helijuma izazvalo je kvar na nekoliko potisnika, što je znatno otežalo siguran povratak. Iako su inženjeri iz Boinga i NASA-e mesecima pokušavali da reše problem, odlučeno je da letelica nije dovoljno bezbedna da vrati astronaute.
Stiv Stič, direktor NASA-inog programa za komercijalne letelice sa posadom, priznao je da „ima još mnogo posla da se uradi“ da bi se odredili sledeći koraci. Boing i NASA će sada detaljno analizirati podatke i odlučiti o budućim koracima, dok je Boing pohvalio rad svojih timova na bezbednom sletanju letelice.