Čak i istraživače je iznenadila brzina kojom je veštačka inteligencija (AI) postala deo svakodnevnog života u Švajcarskoj – brže nego bilo koja druga nova tehnologija. Polovina švajcarskog stanovništva koristi AI, a većina se oseća ugodno dok koristi ove alate. Ovo su rezultati nove studije Univerziteta u Cirihu. Međutim, AI takođe produbljuje digitalne nejednakosti u Švajcarskoj.
Rekordna popularnost AI
AI je prisutna tek dve godine, a način na koji funkcioniše često je nedovoljno jasan. Ipak, gotovo svi u Švajcarskoj su upoznati s generativnim alatima veštačke inteligencije poput ChatGPT-a (98%), dok ih polovina koristi (54%). Ovo su rezultati istraživanja Odeljenja za komunikaciju i medijska istraživanja Univerziteta u Cirihu, sprovedenog na zahtev Švajcarske radiodifuzne korporacije (SBC), matične kompanije SWI swissinfo.ch.
Profesor Michael Latzer, stručnjak za medijske promene i inovacije, smatra ove rezultate zadivljujućim. „Od nule do skoro svih mladih i polovine švajcarske populacije za godinu i po dana – to se nije desilo ni sa jednom drugom digitalnom uslugom,“ kaže Latzer.
Razlozi za korišćenje AI alata
Korisnici AI alata uglavnom žele da testiraju koliko su oni efikasni. Drugi razlozi uključuju obradu i pojednostavljivanje dugih tekstova, obavljanje zadataka i učenje novih stvari. Gotovo tri od četiri ispitanika izjavljuju da se osećaju „veoma ili donekle ugodno“ dok koriste AI alate.
Mladi i obrazovani najotvoreniji prema AI
Što su ispitanici mlađi i obrazovaniji, to su pozitivniji prema AI. Među najmlađim učesnicima ankete (od 16 do 29 godina), skoro svi su već isprobali AI alate (93%), dok 72% najstarijih ispitanika (preko 70 godina) nikada nije koristilo te alate. Sličan obrazac primećen je i u odnosu na nivo obrazovanja.
Rastu digitalne nejednakosti
Latzer upozorava da AI produbljuje digitalne nejednakosti u Švajcarskoj. Na jednoj strani su mlađi i obrazovaniji koji mogu imati koristi od AI, dok su na drugoj strani stariji i manje obrazovani, koji neće koristiti ove prednosti.
Postoji i značajna manjina koja se trenutno protivi AI. Skoro polovina stanovništva Švajcarske nikada nije koristila AI alate, a velika većina njih (77%) nema nameru da ih koristi u skorije vreme.
Najčešći razlozi za nekorišćenje AI alata su tvrdnje da „generativna AI često daje netačne informacije“ i da je „nema veze s njihovim svakodnevnim životom.“ Takođe, često se spominju zabrinutosti oko zaštite podataka, a mnogi smatraju da bi AI mogla da se koristi za nadzor privatnog života.
Rizici i prilike
Ipak, većina ispitanika smatra da prilike koje pruža AI nadmašuju rizike. „Zanimljivo je koliko ljudi oseća lakoću u korišćenju ovih alata,“ primećuje Latzer. „Pozitivni aspekti njihove upotrebe očigledno preovlađuju.“
Nema jasnog konsenzusa o tome da li je moguće regulisati AI alate. Trećina ispitanika smatra da je to izvodljivo, dok petina misli da nije, a četvrtina je za pristup „čekaj i vidi“. Međutim, postoji jasna saglasnost kada je reč o deci: polovina ispitanika (54%) smatra da deci treba zabraniti pristup AI alatima.
Zanimljivosti o veštačkoj inteligenciji u Švajcarskoj:
- Brzina prihvatanja: Veštačka inteligencija je postala deo svakodnevnog života u Švajcarskoj u roku od dve godine, brže nego bilo koja druga nova tehnologija.
- Generativni alati: ChatGPT je jedan od najpoznatijih i najkorišćenijih AI alata u Švajcarskoj, sa 98% upoznatosti među stanovništvom.
- Više koristi, manje otpora: Iako polovina stanovništva nikada nije koristila AI alate, većina ih smatra korisnim i prihvata njihovu upotrebu.
- Digitalne nejednakosti: Veštačka inteligencija produbljuje digitalne nejednakosti između mlađih i obrazovanijih stanovnika i starijih i manje obrazovanih.
- Regulacija AI: Oko trećine ispitanika veruje da je regulisanje AI alata moguće, dok petina misli da nije, a četvrtina je za pristup „čekaj i vidi“.