Nakon tri godine pauze, Švajcarske federalne železnice (SBB) su 2023. godine prvi put ostvarile profit zahvaljujući rekordnom broju putnika. Međutim, kompanija ostaje duboko zadužena, kako je objavljeno.
Zahvaljujući velikom broju putnika, železnička kompanija je prošle godine izvestila o profitu od 267 miliona franaka.
Ipak, kompanija je i dalje u minusu od 11,26 milijardi franaka, saopšteno je na godišnjoj medijskoj konferenciji u ponedeljak. Gubici iz prethodnih godina ne mogu biti nadoknađeni. Pored toga, kompanija nije u mogućnosti da finansira buduće investicije, uključujući nove vozove.
Prošle godine, sa SBB-om je svakodnevno putovalo 1,32 miliona putnika, u poređenju sa 1,16 miliona u 2022. To znači da je ponovo dostignut rekordni nivo iz 2019. godine. Kao rezultat toga, prihodi su porasli.
Dugolinijski železnički saobraćaj ostvario je profit od 117 miliona franaka prvi put od 2019. godine, nakon gubitka od 47 miliona franaka u 2022. Posebno je rastu putničkog prometa doprinelo slobodno vreme. Međutim, klijenti su kritikovali generalni nedostatak sedišta i lošu čistoću u vozovima.
Zajedno sa profitima iz svojih divizija nekretnina (281 milion franaka) i energije (78 miliona franaka), prevoz putnika doprineo je profitabilnoj godini. U 2022. godini, konačan rezultat bio je još uvek gubitak od 245 miliona franaka (2021: -325 miliona; 2020: -617 miliona).
Monika Ribar, predsednica odbora direktora, rekla je medijima u Bernu da je kompanija 2023. godine ostavila pandemiju Covid-19 iza sebe i oporavila se brže nego što se očekivalo. Oni su „sigurni, čisti i tačni“, uprkos nesreći u Gotardskom baznom tunelu 10. avgusta i uprkos 20.000 gradilišta na železnici.
Finansijski zdrave Švajcarske federalne železnice trebale bi godišnje da ostvaruju profit od 500 miliona franaka. Zato kompanija želi da uštedi oko 6 milijardi franaka do 2030. godine. U tome bi trebalo da pomognu tri velika programa digitalizacije. Savezna vlada je takođe pružila finansijsku podršku kompaniji da prevaziđe gubitke povezane sa koronavirusom u dugolinijskom prevozu.
Na strani osoblja, oko petine radne snage otići će u penziju do 2030. godine i potrebno je zameniti oko 6.000 zaposlenih. U isto vreme, Švajcarske federalne železnice nastavljaju da rastu. Asortiman usluga proširen je za 25% od početka programa Železnica 2000.
Prema izvršnom direktoru Vincentu Ducrotu, rast saobraćaja može se upravljati. Međutim, proširenje infrastrukture dostiže svoje granice. Zato se Švajcarske federalne železnice fokusiraju na fleksibilniju i orijentisanu na klijenta uslugu i intenzivnije korišćenje mreže, rekao je Ducrot.
To uključuje, na primer, više direktnih vozova za skijanje ili planinarenje, ili za studentske grupe. Četvrtosatna frekvencija na železničkim čvorištima počev od 2035. godine olakšala bi raspored i rešila probleme sa vezama bez potrebe da vozovi idu brže, nastavio je šef železnice.
Švajcarske federalne železnice ciljaju brze i direktne železničke veze sa drugim zemljama u drugoj polovini veka. Pored 15-minutnog intervala, treba ojačati veze od vrata do vrata uključivanjem drugih sistema mobilnosti kao što su tramvaji, autobusi na zahtev i sistemi lakih železnica.
Divizija za teretni saobraćaj, poznata kao „SBB Cargo“, koja je u junu ponovo integrisana u Federalne železnice, ima za cilj da kompaniju postavi na ekonomski održiv put. Ribar je objasnila da je teretni saobraćaj doživeo pad od 7,5% u obimu u 2023. godini zbog problema u Nemačkoj.
Gubitak je iznosio 40 miliona franaka (2022: -188 miliona). U 2022. godini zabeleženo je umanjenje od 128 miliona franaka. SBB Cargo International zabeležio je gubitak od 2,5 miliona franaka. To je bilo zbog ekonomskog usporavanja u Evropi. Pored toga, dodatna potražnja za osobljem vozova, kao i gradilišta i štrajkovi u Nemačkoj, povećali su troškove.
Divizija infrastrukture se blago oporavila, zahvaljujući većim prihodima od tarifa za putnički saobraćaj i zabeležila gubitak od 23 miliona franaka, milion manje nego prethodne godine.