Poljoprivrednici, vinogradari i agrikultori iz nekoliko švajcarskih kantona zahtevaju od federalnih vlasti Švajcarske da preduzmu sve neophodne mere kako bi se ispunile međunarodne i nacionalne obaveze Švajcarske u smanjenju emisija stakleničkih gasova. Ovu zahtev su uputili Federalnom departmanu za okolinu, transport, energiju i komunikacije (DETEC), zastupani od strane Mreže zagovornika klime, koji dolaze iz kantona Cirih, Schwyz, Ženeva, Neuchâtel i Vaud, kako je navedeno u saopštenju za javnost izdatom u utorak.
Nakon topljenja glečera, poljoprivreda postaje jedna od prvih vidljivih žrtava klimatskih promena, navode poljoprivrednici. Oni se pozivaju na izveštaj Federalne etičke komisije za biotehnologiju iz 2022. godine, u kojem se navodi da se očekuju češći i duži periodi suše tokom leta i jeseni, u vreme kada su temperature i potrebe poljoprivrede za vodom visoke.
Na osnovu izveštaja Međunarodne energetske agencije (IEA), podnosioci zahteva ističu da je Švajcarska jedna od zemalja sa najmanje zadovoljavajućim rezultatima na svetu kada je reč o emisiji stakleničkih gasova. Svaki stanovnik Švajcarske emituje 14 tona ekvivalenata CO2 godišnje, u poređenju sa globalnim prosekom od 6 tona.
Stoga, Švajcarska ne ispunjava ni jednu od svojih međunarodnih ili nacionalnih klimatskih obaveza – i nije na putu da ih ispuni. Podnosioci zahteva tvrde da nedostatak adekvatne klimatske politike ugrožava njihovu ekonomsku slobodu i posebno garanciju vlasništva. Neuspehom da preduzme ozbiljne mere za zaštitu stanovništva od klimatskih promena, šteti budućoj profitabilnosti zemljišta koje poljoprivrednici poseduju, navodi se u saopštenju.
Poljoprivrednici su pozvali Federalni departman za okolinu, transport, energiju i komunikacije da preduzme sve neophodne mere kako bi se sprečilo kršenje njihovih osnovnih prava. Ovaj apel odražava rastuću zabrinutost i hitnost sa kojom se poljoprivredna zajednica u Švajcarskoj suočava sa sve većim izazovima koje sa sobom nosi klimatska kriza.