U švajcarskom Senatu našao se predlog novih pravila koja za cilj imaju pooštravanje regulative vezane za maloletničke brakove, stavljajući akcenat na zaštitu maloletnih osoba i borbu protiv prisilnih brakova. Prema predloženim pravilima, sudovi bi ubuduće imali ovlašćenje da proglase brak nevažećim sve do trenutka kada maloletni supružnik napuni 25 godina. Ova promena predstavlja značajan korak napred u odnosu na trenutno stanje, gde sudovi gube ovu mogućnost čim maloletni supružnik dostigne punoletstvo, tj. 18 godina.
Jedna od ključnih tačaka predloga je da se maloletnički brakovi automatski smatraju nevažećim ukoliko je jedan od supružnika bio stanovnik Švajcarske u trenutku sklapanja braka. Ova odredba ima za cilj da spreči tzv. letnje praznične brakove, odnosno situacije kada maloletnici koji žive u Švajcarskoj stupaju u brak tokom odmora u inostranstvu. Takođe, brakovi sklopljeni u inostranstvu u kojima je jedan partner mlađi od 16 godina neće biti priznati.
Senat je jednoglasno podržao ovaj predlog vlade, koji sadrži izmene nekoliko dekreta. Debata se sada seli u drugu komoru parlamenta, Predstavnički dom.
Aktuelni zakon omogućava tolerisanje maloletničkih brakova u pojedinačnim slučajevima, što je praksa koja će se nastaviti i u budućnosti: ukoliko je osoba i dalje maloletna u trenutku donošenja presude, brak će biti dozvoljen ukoliko je to u najboljem interesu dotične osobe.
Senator Socijaldemokrata, Daniel Jositsch, istakao je da ima smisla zadržati ovu ravnotežu interesa. On navodi primer 17-godišnjaka iz zemlje koja dozvoljava brakove od 16. godine, koji bi se oženio, došao u Švajcarsku i postao otac. Takav slučaj bi morao biti posebno razmotren.
Prisilni brakovi i brakovi sa maloletnicima sve više dolaze u fokus javnosti u poslednjih nekoliko godina. Između 2013. i 2017. godine, švajcarske vlasti zabeležile su ukupno oko 350 sumnjivih slučajeva nevažećih brakova zbog prisile ili učešća maloletne osobe.
Vlada je svoj nacrt zakona o zaštiti maloletnika od prisilnih brakova predstavila prošlog avgusta, čime je pokazala svoju posvećenost rešavanju ovog problema. Ove mere su od vitalnog značaja za zaštitu mladih i sprečavanje praksi koje krše osnovna ljudska prava, stavljajući Švajcarsku u prve redove borbe protiv prisilnih i maloletničkih brakova na globalnom nivou.