Naučnici upozoravaju da klimatske promene, uzrokovane ljudskim faktorom, značajno doprinose jačanju tajfuna, čineći ih sve opasnijim. U izveštaju objavljenom u četvrtak, istraživači ističu da je tajfun Gaemi, koji je prošlog meseca pogodio Filipine, Tajvan i Kinu, bio dodatno pojačan zbog toplijih mora.
Prema studiji koju je sproveo World Weather Attribution, brzina vetra tajfuna Gaemi bila je veća za oko 16 km/h, a padavine su bile do 14% intenzivnije nego što bi bile bez uticaja klimatskih promena. Ovaj tajfun doneo je vetrove do 232 km/h i kišu koja je izazvala fatalna klizišta i olujne talase, uništavajući infrastrukturu i odnoseći više od 100 života.
Istraživači naglašavaju da rastuće globalne temperature dovode do povećanja temperature okeana, čime se stvara „snažnije gorivo“ za tropske ciklone. Nadia Bloemendaal iz Kraljevskog holandskog meteorološkog instituta ističe da su ove oluje postale intenzivnije upravo zbog zagrevanja mora.
Klimatski stručnjaci takođe upozoravaju da je sada 30% veća verovatnoća za pojavu tajfuna u poređenju sa predindustrijskim vremenima, a očekuje se da će se ovi ekstremni vremenski događaji pojavljivati češće i s većom razornom snagom ukoliko globalne temperature porastu za dva stepena Celzijusa.
Maja Volberg iz Centra za klimu Crvenog krsta i Crvenog polumeseca dodaje da istočna Azija, iako naviknuta na ekstremne vremenske uslove, sve teže održava infrastrukturu za prevenciju poplava i planiranje reagovanja u vanrednim situacijama, što dodatno povećava rizik za stanovništvo.