Moldavija je u tesnom glasanju na referendumu odlučila da se pridruži Evropskoj uniji, saopštila je Centralna izborna komisija u ponedeljak. Sa 50,39% glasova „za“ i 49,61% „protiv“, proevropski orijentisana zemlja učinila je značajan korak ka članstvu u EU. Međutim, glasanje je proteklo uz oštre optužbe o stranoj intervenciji i pokušajima kriminalnih grupa da sabotiraju demokratski proces.
Predsednica Moldavije Maia Sandu, ključna zagovornica pridruživanja EU, ocenila je referendum kao presudan trenutak za budućnost zemlje, ali je upozorila na „neviđeno“ mešanje spolja koje je, kako tvrdi, imalo za cilj da spreči proevropski ishod. Sandu je optužila kriminalne grupe povezane sa neprijateljskim stranim silama da su uložile milione evra u pokušaje manipulacije glasovima.
„Imamo jasne dokaze da su kriminalne grupe pokušale da kupe 300.000 glasova, što je prevara bez presedana“, izjavila je predsednica. Dodala je da su ovi pokušaji imali za cilj da ugroze demokratski proces i da Moldaviju zadrže u stanju neizvesnosti i nestabilnosti.
Glasovi dijaspore, koji su pristizali u poslednjim trenucima, preokrenuli su rezultat u korist pridruživanja EU, što je dovelo do tesnog ishoda. Bez podrške dijaspore, referendum bi gotovo sigurno propao, što bi predstavljalo veliki udarac za prozapadnu vladu.
Moldavija je poslednjih godina optuživala Moskvu za intenziviranje „hibridnog rata“ s ciljem destabilizacije zemlje i ometanja njenog evropskog puta. Optužbe uključuju finansiranje proruskih opozicionih grupa, širenje dezinformacija i pokušaje kupovine glasova, dok Moskva negira bilo kakvo mešanje.
U isto vreme kada je održan referendum, održani su i predsednički izbori. Sandu je osvojila 42% glasova, ali nije uspela da osigura apsolutnu većinu, zbog čega će se suočiti sa proruskih kandidatom, Aleksandrom Stoianoglom, u drugom krugu 3. novembra.
Referendum je bio važan test za prozapadnu vladu Moldavije, koja je na vlasti od 2021. godine. Moldavija je, zajedno sa Ukrajinom, podnela zahtev za članstvo u EU u jeku ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine, a pregovori su započeti ove godine.
Mada je rezultat referenduma tesan, Moldavija je sada na putu ka evropskoj budućnosti, uprkos brojnim izazovima koji stoje pred njom.