Posle tragedije u Beogradu kada je maloletnik pucao i usmrtio devetoro ljudi od kojih je osmoro njegovih vršnjaka, neizbežno je pitanje kako je ova tragedija mogla da se izbegne.
Pitanja koja se nameću posle nezapamćene tragedije kako je osumnjičeni maloletnik došao do oružja i kako je bio tako zastrašujuće precizan.
Bratislav Gašić, ministar unutrašnjih poslova, potvrdio je da oba pištolja pronađena kod dečaka pripadaju njegovom ocu i da su registrovana.
„Prema nezvaničnim informacijama, K.K. je zajedno sa ocem išao u streljane“, rekao je Gašić.
Starosna granica, odnosno punoletstvo, za posedovanje oružja je predviđena Zakonom o oružju i municiji, ali ne i za njegovo korišćenje.
„Iz toga proizilazi da zakonom nije regulisana ni starosna barijera za korisnike strelišta.
„Vlasnici strelišta mogu odrediti njihova interna pravila kojima bi zabranili pristup maloletnicima“, kaže Nenad Cvjetićanin, rukovodeći partner u advokatskoj kancelariji Cvjetićanin i partneri, za BBC na srpskom.
Ovo krvoproliće je izazvalo šokove kroz balkansku naciju nenaviknutu na masovna ubistva.
Navikli smo da se u medijima često govori o masovnim ubistvima koja se dešavaju u SAD-u i drugim zemljama, ali činjenica je da ove vrste tragedija u Srbiji nisu dešavale.
Iako je Srbija preplavljena oružjem preostalim iz ratova 1990-ih, masovna streljanja su izuzetno retka. Pucnjava u školi u sredu bila je prva u modernoj istoriji zemlje. Poslednja masovna pucnjava pre ove nedelje bila je 2013. godine, kada je ratni veteran u jednom centralnom srpskom selu ubio 13 ljudi.
„Previše dugo imamo previše nasilja“, rekao je psiholog Žarko Trebješanin za televiziju N1. „Deca kopiraju modele. Moramo eliminisati negativne modele … i stvoriti drugačiji sistem vrednosti.“
Građani širom Srbije odali su poštu stradalim učenicima i radniku obezbeđenja beogradske Osnovne škole“. Okupljanje je održano u Beogradu, Novom Sadu, Užicu, Čačku, Valjevu i Severnoj Mitrovici.
Samo dan nakon ovog masovnog ubistva,u četvrtak beleže se četiri odvojena incidenta u tri škole na područu Beograda. Devojčica (15) je u beogradskoj gimanziji Ruđer Bošković kuhinjskim nožem povredila dečaka (15) i nastavnicu koja je pokušala sprečiti. Devojčica je bivša učenica ove škole, koja se samoincijativno ispisala.
Nova tragedija ni 48 sati nakon pucnjave u školi
Samo dan posle nezapamćene tragedije, kada je 13-godišnjak u svojoj osnovnoj školi u Beogradu ubio osmoro drugova i čuvara i ranio još sedmoro, Srbiju je potreslo novo šokantno ubistvo.
Najmanje 8 osoba je ubijeno, a 14 ranjeno u masakru koji se sinoć dogodio kod Mladenovca, kada je Uroš B. (21) nakon svađe na školskom igralištu otišao kući i doneo automatsku pušku iz koje je otvorio paljbu na okupljene ljude.
Ministarstvo unutrašnjih poslova potvrdilo je u saopštenju da je osumnjičeni uhapšen u okolini Kragujevca, udaljenog oko 60 kilometara od Mladenovca, odnosno od mesta zločina.
U potrazi je učestvovalo oko 600 policajaca, kao i helikopterska jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova i antiteroristička jedinica.
Danica Grujičić, ministarka zdravlja, rekla je novinarima da su ranjeni operisani i da su stabilno, ali svi u životnoj opasnosti jer su prostrelne rane specifične pošto meci oslobađaju veliku energiju.
Članovi Vlade usvojili su mere koje je danas objavio predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić, a koje su predložene nakon zločina u Mladenovcu. Današnja sednica Vlade Republike Srbije započela je minutom ćutanja za sve stradale u masovnom ubistvu koje se dogodilo u Mladenovcu.
Ministarstvo unutrašnjih poslova hitno će pripremiti izmene i dopune Zakona o oružju i municiji, kojima bi se pooštrili uslovi za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja, a za one koji ne ispunjavaju pooštrene uslove biće predviđen obavezan otkup oružja. Ova mera se donosi kako bi se broj kratkog vatrenog oružja, u posedu pravnih i fizičkih lica, smanjio za devedeset procenata.